Сблъсъкът между Европейската народна партия (EНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС) ще бъде догодина в София.

Това заяви премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов в изказването си пред делегатите на 21-я конгрес на Европейската народна партия в Букурещ. Борисов припомни, че лидер на ПЕС стана лидерът на БСП, която ГЕРБ свали от власт.

"Затова искам да кажа няколко думи по една голяма разлика, която трябва да я има между десните правителства и социалистите, които в момента са обикновени популисти", продължи той, цитиран от БТА.

"Постигането на критериите от Маастрихт, които правителството на България си постави за цел - за три години, да, с цената на много лишения на българския народ, ние успяхме да ги въведем . . . Това са критериите, които гарантират фискалната дисциплина и гарантират финансовата стабилност", подчерта премиерът.

"И към днешна дата, като дясно центристко правителство, имаме 1.2% бюджетен дефицит, имаме 16% външен дълг и спазваме всички маастрихтски критерии. Ако това влезе в програмите на всички десни правителства - а аз мисля, че ръководството на ЕНП трябва да го изисква, ще има много важна разлика, много важен вододел между социалистите и десните правителства", отбеляза Борисов.

"Какво ни предлагат социалистите: да вдигаме бюджетния дефицит, да харчим повече, отколкото произвеждаме. А България, без да го има в конституцията, го заложи като основно правило: Колкото произвеждаме, толкова пари харчим", обясни премиерът.

"Това е най-доброто, което можем да оставим на младите поколения - колкото сме си изкарали, колкото сме си произвели, толкова да похарчим сега. Искам да благодаря специално на ЕК и на президента Барозу за това, че за 3 години ние увеличихме 30 пъти - повтарям, не с процента, а 30 пъти - усвояването на европейските фондове.

И ако всички ние работим публично, прозрачно, ясно и усвояваме европейските фондове в размера, в който са ни дадени, ще имаме една много по-добра Европа", заяви Бойко Борисов.

"Разбира се, солидаризирам се с всички мои колеги по темата "Европа", по темата "разширяване", но смятам, че трябва да обърнем внимание и да имаме предвид едно от предложенията на ОЛАФ - за европейски прокурор. В сферата на престъпността, глобалната престъпност, ако имаме европейски прокурор, това ще бъде от голяма полза за правоохранителните органи и за полицейските служби. Би било добре ЕНП да има позиция по този въпрос", заяви българския премиер.

"Разбира се, че сме "за" разширяването, разбира се, че сме против да се въвеждат наново визи за държавите от Балканите, които бяха приети наскоро. Разбира се, проблеми има, но те ще се решават с времето. Отново призовавам бившите социалистически страни, които наскоро влязохме в ЕС:

Нека да станем като скандинавските страни. България доказа, че го може, с 1.2% дефицит, извадени заедно с Германия от процедурата за свръхдефицит от ЕК, спазвайки критериите от Маастрихт. И тогава ние ще събудим уважението на останалите държави, на големите донори, защото, повярвайте ми, ако ние се поставим на мястото на германците - непрекъснато да им искаме пари - няма да ни бъде приятно.

Затова, когато бъдем дисциплинирани, европейските фондове ще ни бъдат предостатъчни", каза премиерът.

"Призовавам да ни помогнете малко, защото всички европейски социалисти - между другото Станишев и днес тук, в Букурещ, говори срещу нас... Седем пъти сме го побеждавали на избори и се надявам и догодина да победим отново", заяви накрая премиерът в изказването си пред участниците в конгреса на ЕНП.