Щатските индекси най-добрият клас активи за пръв път от 17 години
Щатските борсови индекси са с по-добро представяне от това на останалите основни класове активи от началото на годината за пръв път от 17 години насам, въпреки забавянето в ръста на водещата икономика и най-слабия ръст в печалбите на компаниите от 2009 насам.
Индексът, следящ представянето на най-големите щатски компании - Standard & Poor’s 500 Index, се е повишил с 14% през тази година, регистрирайки по-висока доходност от тази на държавните облигации, корпоративните облигации, суровините, доларът и акциите в Европа и Азия, според данни на Bloomberg.
Последният път, когато това се е случило, е било през 1995 г., когато индексът е регистрирал най-висока възвращаемост от пет десетилетия насам.
Тогава съотношението на индекса цена-печалба е било близо до днешните му стойности, а в следващите две и половина години той е отбелязал повишение от нови 93%, сочи още справката.
През изминалата седмица индексът S&P 500 добави 0.3% към стойността си до нива от 1 433.19 пункта, следвайки по-добри от очакванията данни за пазара на имоти в САЩ и добри резултати, дошли от компании като Citigroup Inc., Honeywell International Inc. и Mattel Inc., превишили средните очаквания.
Ръстът на щатските индекси става реалност след безпрецедентните програми на федералния резерв за обратно изкупуване на дълг в подкрепа на икономиката.
Това, което притеснява инвеститорите, е високото ниво на безработицата и забавянето в ръста на индустрилното производство, както и продължаващата слабост на европейските икономики.
Според „мечи“ настроените инвеститори, ръстът на щатските индекси е нездравословен и заплашен от сериозни предизвикателства при края на паричните стимули от страна на Фед, което, рано или късно, ще стане реалност.
От началото на годината държавните облигации са донесли възвращаемост в размер на 3.3% за инвеститорите на фона на 9.9% за щатските корпоративни облигации с инвестиционен рейтинг и 14% за високорисковите облигации.
Индексът, следящ представянето на суровините - S&P GSCI Index, се е повишил с 1.7% от началото на годината, докато доларовият индекс се е понижил с 0.7% за разглеждания период. С включване на дивидентите широкият индекс, барометър за представянето на световните борси, е донесъл доход за инвеститорите от началото на годината в размер на 16%.
Бичият пазар ще се задържи още една година, като индивидуалните инвеститори набират увереност и се връщат към търговията с акции, след като теглиха своите средства с рекордно високи нива от 2007 г., според Лазло Бирини, президент на Birinyi Associates Inc.
Акциите в световен мащаб поскъпнаха от началото на годината.