Индийският основен индекс отбеляза повишение от 22% от началото на годината и е най-добре представящият се индекс сред развиващите се пазари.

Въпреки това обаче, пазарните участници и анализаторите не са особено оптимистични за бъдещото му представяне. Според средните прогнози, индексът BSE India Sensitive Index се очаква да се понижи с 1% през следващата година.

Негативните прогнози стават реалност, след като през изминалата година инвеститорските очаквания се оказаха с 21 процентни пункта над реалното представяне на показателя.

Доброто представяне на индийския индекс през тази година се предопредели от значителните покупки на индийски активи от страна на чуждестранни инвеститори, възлизащи нетно на стойност 18 млрд. долара.

И докато редица фондове и анализатори препоръчват и осъществяват намаляване на индийските си портфейли, Марк Мобиус повишава позициите си в индийски активи, оповавайки се на усилията на настоящия премиер на страната да направи индийската икономика по-отворена.

„Индия преминава през процес на реформи, което предоставя редица възможности“, коментира Мобиус, цитиран от Bloomberg. “Затова ние добавяме към нашите позиции“, допълва още той.

Водещият индекс в страната е със съотношение цена-печалба от 16, което е най-високо сред страните, влизащи в BRIC-групата след Бразилия. Това е с 5% под средното от 2000 г. насам. Индексът се търгува 2.7 пъти над счетоводната си стойност, което е на 15% от исторически средните стойности.

Настоящият премиер на страната намали корпоративните данъци и обяви планове за отваряне на търговския и авиационен сектор към чуждестранните инвеститори.

Инфлацията в Индия се ускори до 7.81% през септември, което е най-високото ниво сред BRIC-страните и над обявеното от централната банка ниво на комфорт от 5%. Бюджетният дефицит на страната може да достигне 6% от БВП за годината до март 2013 г., което отново е над правителствената цел от 5.1%.

Анализаторите занижиха прогнозите си за печалбите на индийските компании с 1.4% от юни насам.

Индексът Sensex е донесъл средна годишна възвращаемост от 29% за периода между 1980 и 2011 г., през който дефицитът по текущата сметка е бил над 8% от БВП, а бюджетният дефицит 5.8% от БВП, според данни на Deutsche Bank AG.