Ще има ли пари за пенсии след 20 г.
Пенсионната система ще рухне след 20 години и днешните работещи, на практика, ще останат без пенсии. Затова на хората трябва да се даде възможност да избират – дали да внасят осигуровки за пенсия в НОИ и да разчитат на държавата след години или да предпочетат да внасят пари в собствена пенсионна сметка.
Това заяви преди дни икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. Екипът на Profit.bg се обърна за мнение по темата към най-големия пенсионен фонд в страната ПОК Доверие.
"Страховете за пенсиите от солидарния пенсионен фонд в бъдеще са основателни и естествени, за съжаление. Защо са основателни не бих могла да отговоря в рамките на едно интервю, защото не е възможно да се публикуват десетките таблици, графики и анализи, от които ясно се вижда, че има основание за страх. А страхът е естествен, защото крайният резултат от осигуряването в солидарния пенсионен фонд е всеки ден пред очите ни и той може да се опише с една дума - бедност. Простичко е - този фонд произвежда бедност - около 900 000 пенсионери са с пенсия под прага на бедността", коментира Даниела Петкова, председател на Управителния съвет на ПОК Доверие.
"Даже в официалните статистически отчети на държавата вече е записано, че "бедността е концентрирана сред домакинства с едно лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца", продължи още Петкова.
"Това ли е бъдещето ни като пенсионери от солидарния пенсионен фонд, което да очакваме с радост и без страх? В солидарния пенсионен фонд трябва да се извърши реформа, далеч надхвърляща вдигането на осигурителните вноски, повишаването на пенсионната възраст или национализацията на активите на частните пенсионни фондове, до където обикновено се ограничават реформите през последните 10 години. В този фонд, освен липса на пари, има и остър дефицит на справедливост между различни групи от трудоспособното население, които внасят осигурителни вноски, но примерите за това са толкова много, че и тях трудно бих могла да ги изредя в интервю. Може би си заслужава да спомена само един от тях - солидарният пенсионен фонд дава равни права за пенсиониране и еднакъв размер на пенсията и на хората, които днес си плащат коректно вноските и на хората, които днес не си плащат вноските", заяви още Даниела Петкова.
Тя допълва, че "в този фонд правата и размерите на пенсията се определят на база на деклариран доход без значение дали е платена вноската за него. За този фонд при изчисляване на правата и размерите на пенсиите се използва величината "дължима вноска", а не "платена вноска". Има милиарди левове "дължими вноски", по-голямата част от които няма да постъпят никога в НОИ, защото им е изтекъл давностния срок, но НОИ срещу тези непостъпили вноски ще плати пенсии за тези хора все едно, че те са постъпили".
По нейното мнение е "естествено в този момент хората, които се стремят да си плащат всеки месец вноските, да се запитат защо да го правят, след като не получават нищо повече от тези, които не си ги плащат".
Председателят на Управителния съвет на ПОК Доверие каза, че е "задавала много пъти този въпрос и неизменно съм получавала отговор, че така било социално по-справедливо, тъй като не зависело от работниците и служителите дали техният работодател плаща вноските в НОИ, даже и след като им е удържал личната вноска от заплатата, и че не можели работниците и служителите да влияят на работодателя си. Не разбирам този вид социална справедливост, защото е повече от ясно, че един от регламентите на солидарния пенсионен фонд в такъв случай е да се взимат пари от тези, които плащат и да се дават на тези, които не плащат, а иначе всички се водим еднакво солидарно отговорни за поколението на нашите родители".
"Както казах ,такива примери има още много в устройството на солидарния пенсионен фонд, затова и твърдя, че той трябва да се реформира. Целта на реформата му обаче може да бъде една-единствена и тя е да се повишат пенсиите, за да се спре производството на бедност при социално справедливо разпределение на тежестта между работещите в момента. Целта на каквато и да било реформа на солидарния пенсионен фонд не може да бъде да спестим пари на държавата, да намалим дефицита на НОИ и т.н. целите, които са ни обявявани до момента. Подобни цели няма да мотивират хората нито да плащат редовно и повече вноски, нито да работят по-дълго, а ако хората, от които трябва да се издържа този фонд, не са мотивирани да участват в него, съм сигурна, че няма да се намери административна мярка, която да е толкова ефективна, че да има резултат, равен на този, който би имало, ако хората са мотивирани, даже и ако криминализират неплащането на вноски. Икономиите за държавата ще дойдат като естествен резултат от една добре направена реформа в горния смисъл", споделя още Петкова.
"В този смисъл, по-точния коментар за съмненията на икономистите, че след 20 години работещите днес няма да могат да получават пенсии от държавата, е, че те донякъде са основателни, защото ако продължава да не се реформира солидарното пенсионно осигуряване, след 20 години всички ще получаваме държавни пенсии, които много вероятно ще са по-мизерни и от сегашните и ще се финансират от данъци, а не от осигурителни вноски, в по-висока степен от сега", завърши Даниела Петкова.