През изминалите години София е постигнала огромен напредък. Това каза председателят на групата на ЕНП в Комитета на регионите Михаел Шнайдер, предаде „Фокус”. Един от най-успешните проекти е разширяването на метрото, каза Шнайдер. В момента се провеждат преговори за бъдещето на структурните фондове. Много важно е да покажем добри практики. В България наблюдаваме много положително развитие, каза още той.

Групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Комитета на регионите провежда заседание в София под мотото „Големите градове – генератор на растеж, икономическо развитие и конкурентоспособност в регионите”.По време на форума ще бъдат дискутирани различните възможности за използване на финансовите инструменти на ЕС в подкрепа на устойчивото градско развитие, ще бъдат разгледани целите на фонда след 2014 година, семинарът ще завърши с приемането на политическа декларация относно градското измерение на политиката на сближаване след 2013 г.

„За мен е чест столицата на България да бъде домакин на семинара. Европейската политика се фокусира върху развитието на градовете”, каза в приветствието си столичният кмет.Йорданка Фандъкова. Тя посочи, че са инвестирани над 2 милиарда лева чрез европейските програми. Основните акценти са зелените политики, енергийната ефективност на сградите, подмяната на осветлението. Столицата има всички достойнства, за да бъде европейска столица на културата през 2019 г. , допълни тя.

„Инвестициите промениха облика на града, направиха София модерен европейски град. София доказа, че може, че е европейски град. София достига до нива над европейските“. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.-Разработваме Национална програма за развитие 2020.

Планираме разширяване на дейностите, свързани с финансовия инженеринг. Търсим стимули, с които да предоставим възможност на частните собственици да санират сградите и да променят облика на градовете”, добави Лиляна Павлова.

Задачата, която сме си поставили за периода 2014 – 2020, са 2.4 милиарда евро инвестиции, за които ще преговаряме с Европейската комисия. Имаме задачата до края на декември ОП „Регионално развитие” да бъде готова и разработена в детайли”.

Павлова начерта приоритетите на министерството в Оперативна програма „Регионално развитие” за следващия програмен период: устойчиво градско развитие (инвестиции в енергийна ефективност, градска среда, транспорт, здравна инфраструктура), държавна инфраструктура (училища, болници, социална инфраструктура), развитие на туризма (туристически атракции), развитие на регионални пътища (от първи, втори и трети клас, пътища за свързаност между градовете, европейските транспортни коридори), превенция на риска.

По думите на Павлова България има огромен потенциал за развитие на туризма.