Може ли електронната цигара да ви откаже от пушенето?
Ефективна ли е електронната цигара като средство за отказване от тютюнопушенето, пита френският в. Le Figaro.
Тя прилича на истинската, но вместо дим изпуска водна пара. В течността, която се превръща в пара при вдишване, се съдържат пропиленгликол и растителен глицерин, изкуствени аромати и никотин. До момента обаче няма достатъчно научни данни за това токсична или не е такава смес, затова лекарите са склонни да се отнасят сдържано към нейното използване.
Продажбите на електронни цигари за последните две години рязко растат. Могат да се купят в интернет и специализираните магазини, като се предлагат със стотици различни аромати.
Потребителите намират в електронната цигара много преимущества: същите движения като с обикновена цигара, близък вкус, но никакви последствия от пушенето.
Дали е така? Използването на електронна цигара на обществени места е забранено в някои страни, което отразява скептичността на официалните власти.
В същото време изследванията върху ефективността на електронната цигара за отказване на пушенето, проведени през последните месеци, дават по-скоро положителен резултат.
По думите на Жан-Франсоа Етер, възможно е електронната цигара да намали симптомите на зависимост като нервност, безсъние, качване на тегло, чувство на тревога и дори паника.
Същевременно пулмолозите (специалисти по белодробни заболявания) все още не са убедени, че замяната на традиционната с електронна цигара не крие рискове. „Научните данни не са достатъчни и не бих препоръчал този продукт на наш пациент“, казва д-р Жерар Матерн. Той припомня, че пречистеният никотин е изключително опасна субстанция, която крие рискове за здравето, особено ако попадне в ръцете на деца.
В допълнение електронната цигара се смята за стока за масова употреба и не попада в групата на медикаментите, за разлика от останалите никотинови заместители, поради което не е под контрола на здравните власти, лаборатории и инспекции на местата за производство. По принцип тя не би трябвало да се продава в аптеките.
„Двойствеността в статуса на електронната цигара е достатъчно показателен от начина, по който се продава“, коментира пулмологът д-р Бертран Доценберг. „Производителите са длъжни да проведат изследвания, ако искат да претендират за полезно действие на електронната цигара върху човешкото здраве“, казва той.
Медиците настояват властите да предприемат действия, за да се излезе от тази „no man's land“ с електронната цигара.
А дотогава съветват потребителите да се отнасят предпазливо, ако са решили да се разделят с никотиновата зависимост именно по този начин.