Чуждестранен инвеститор може да придобие българско гражданство, ако е получил статут на постоянно пребиваващ преди поне една година и е вложил не по-малко от 1 млн. лв. в капитала на българско търговско дружество, което изпълнява приоритетен инвестиционен проект.

Това решиха днес депутатите при гласуването на промените на второ четене в Закона за насърчаване на инвестициите, предаде БГНЕС.

Условията са дружеството да не е обявено в несъстоятелност или да е в открито производство по несъстоятелност или ликвидация, да няма парични задължения към държавата или към община, нито неизплатени трудови възнаграждения към работници и служители.

В преходните и заключителни разпоредби настъпиха промени и в законите за българското гражданство и за чужденците.

Говорим за насърчаване на инвестициите, а не за насърчаване на чуждестранните инвестиции. Тези мерки не могат да решат пропуските в другите области, заяви по време на дебатите от парламентарната трибуна депутатът от КБ Янаки Стоилов.

Привлекателността за инвеститорите на страната ни може да дойде от други фактори - липса на корупция, добра бизнес среда, качество на работната ръка, а не - дайте 1 млн. лв. и ставате български граждани, изрази несъгласие с философията на закона той.

Вдигнахте прага на 4 млн. лв. за придобиване на статут на постоянно пребиваващ на инвеститор небългарски гражданин, а тук предлагате българско гражданство за инвестиция до 1 млн. лв., оспори диспропорционалността на нормата Корнелия Нинова от КБ.