Борисов – първи или последен от евролидерите при Обама
Българският министър-председател Бойко Борисов пристигна късно вчера във Вашингтон за срещата си с Барак Обама в понеделник. Белият дом оповести предстоящата среща само преди няколко дни, на 26 ноември.
Премиерът е придружаван от заместник министър-председателя Цветан Цветанов, министъра на външните работи Николай Младенов и министъра на отбраната Аню Ангелов.
Това е първо официално посещение на Борисов в Белия дом. В съвсем краткото съобщение на Белия дом, в което никъде не е спомената думата "покана", се казва, че президентът Обама ще приеме българския министър-председател на 3 декември. В него се казва още, че президентът "приветства възможността" да бъдат обсъдени ред "двустранни и регионални въпроси, ролята на България в НАТО и ценния й принос към Международните сили за сигурност (ИСАФ) в Афганистан". И накрая, американската страна поставя очевиден акцент върху очакванията си да бъдат обсъдени разследването на терористичният акт в Бургас и реформите в съдебната система.
Говорителят на МВнР Весела Чернева, която също пристигна във Вашингтон във връзка с посещението, посочи като теми на предстоящата среща "сътрудничеството в областта на сигурността, върховенството на закона и борбата срещу тероризма с акцент атентата в Бургас - Борисов ще запознае президента Обама с това, докъде е стигнало разследването. Двамата ще обсъдят възможностите за икономическо сътрудничество, въпроси свързани с енергетиката, Балканите и Близкия изток".
Много български медии изтъкват, че Борисов е "първият европейски лидер, който ще се срещне с американския президент във Вашингтон след преизбирането му за втори мандат на 6 ноември". Но на езика на Вашингтон по-скоро става дума за последния европейски лидер, с когото Обама се среща в края на първия си мандат, пише БГНЕС.
Дългото отлагане на среща с българския лидер може да се тълкува по различни начини: до този момент среща не се е налагала, защото в двустранните отношения не е имало никакви проблеми и те не са нуждаели от освежаване; България не е била сред приоритетите на Вашингтон; между двете страни не е имало никакви спешни политически или други въпроси за изясняване.
Какво налага провеждането на предстоящата, сякаш набързо свикана среща, може само да се гадае. Белият дом на Обама е известен с прагматизма си – ако има среща, значи е необходима. В понеделник може би ще получим някои отговори, но по-вероятно е да трябва да продължим да четем между редовете.