Деветте най-големи мита за здравословното хранене
Вредно ли е да се претопля спанак? Пълнее ли се наистина от картофите? Винаги ли са полезни витамините? Ето ви списък с митове за храненето, които всеки знае, но не са много верни, според Handelsblatt.
Пресните зеленчуци са по-полезни от замразените
Това твърдение не е съвсем правилно. Замразените храни могат да бъдат дори по-полезни от пресните в дадени случаи. Замразените зеленчуци често биват замразени директно, след като са набрани. Така те запазват витамините си, които са чувствителни на светлина, въздух и топлина.
С пресните зеленчуци е възможно да се случи така, че те да седят по щайгите с дни, а по този начин те губят голяма част от съдържанието си на витамини. Онези, които идват от по-далечни места, пък се берат в зелено състояние, преди въобще да са натрупали най-ценните си съставки.
Не трябва да претопляме спанак и гъби
Не е лъжа, че гъбите и спанакът могат да образуват токсични вещества, ако са изложени дълго време на висока топлина. Но ако стоплите набързо ястието, което досега е седяло в хладилника, то би било съвсем безопасно. Така че спокойно си дояжте лазанята със спанак от вчера.
От картофите се пълнее
Всеки, който си мисли, че ще надебелее, ако яде картофи, е в грешка. Не се пълнее от картофите, а от добавките, с които се приготвят те, като мазнината, да речем.
За пример: един варен картоф е 105 калории, а една малка порция пържени картофи - 369 калории! От картофи с нискокалорични добавки или просто опечени или сварени не се пълее.
Органичните храни са по-здравословни
Храните с "био" етикет, гарантиращ органично производство, не са непременно по-здравословни, разкри наскорошно проучване. Според анализ на Станфордския университет, органичните храни имат или незначително малко повече хранителни свойства, или еднакво с "нормалните".
Следователно не влияят на здравословното състояние, както и на рисковете от заболяване. Единствено рискът от пестициди по плодовете и зеленчуците е намален.
Употребата на алкохол е вредна
Не винаги. Тези, които консумират алкохол умерено, вероятно водят по-здравословен живот от пълните въздържатели. Или поне така твърдят учени. Умерената консумация на алкохол може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания, тъй като предпазва от натрупването на мастни депа и съсирване на кръвта. Затова онези, които консумират умерено алкохол, имат 20% по-нисък риск от смърт, причинена от такива.
Готвенето унищожава хранителните вещества
И да, и не. Някои вещества наистина биват унищожени по време на готвене, това е факт. В тенджерата някои витамини и водоразтворими вещества изчезват. Въпреки това, от друга страна, някои хранителни вещества биват извличани единствено чрез варене.
Също така не забравяйте, че чрез затопляне някои микроби и неблагоприятни вещества могат да станат безвредни. Така че не ви съветваме да наблягате само на сурова храна, освен това би било много сложно да го правите. Варете зеленчуците от време на време, тъй като това не би довело до нищо лошо.
Маргаринът е по-полезен от маслото
Маслото е заклеймено като холестеролна бомба, която води до сърдечно-съдови заболявания. Фактите обаче говорят, че маслото е натурална храна. Сместа се състои единствено от естествени мастни киселини.
Също така маслото дори може да бъде полезно за сърцето, до известна степен, тъй като холестеролът предпазва сърцето, когато е в умерено количество.
Мазнината е вредна
Не всички мазнини са еднакви, следователно - това обобщение е погрешно. Редовният прием на зехтин, например, може да намали концентрацията на LDL-холестерол в кръвта. Освен това осигурява незаменими мастни киселини и се грижи за това да усвояваме някои мастно-разтворими витамини.
Витамините винаги помагат
"Колкото повече, толкова по-добре" определено не е най-добрата препоръка, когато става дума за витамини. Напротив, предозирането с витамини, особено с А, D, E и K, може да доведе до нежелани странични ефекти, които лекарите съчетават под общото название "хипервитаминоза".