Десет грешки, които ще съсипят вашето CV
Нека вие да сте идеалния кандидат: имате нужното образование, трудов стаж, говорите чужди езици. Но ако изпратите резюмето си от електронна поща с адрес beautifulprincess@... или ако объркате името на компанията, в която кандидатствате, може всичко да приключи твърде бързо.
Нека видим десет причини, поради които вашето писмо за кандидатстване за работа ще се окаже в кошчето, вероятно преди още да е отворено:
1. Емотикони
Решавате да оживите сухия тон на резюмето с няколко усмивки? По-добре не рискувайте. Този иначе мил символ изглежда неуместен между хора, които не само не се познават, но и вероятно се разминават по позиции във фирмата.
2. Изброявате навици със съмнително достойнство за позицията.
„Имам отличен вкус за дрехи”, „Увличам се от бързи спортове”, „Справям се прекрасно с домакинството”- вероятно и вие имате постижения, които с удоволствие споменавате, но за съжаление работодателите слабо се интересуват от това, особено в резюмето. Бъдете кратки и изброявайте само това, което има отношение към работата. А и вдъхновен абзац, посветен на модата, след унилото изброяване на предишните ви работни места, доста сериозно внушава, че истинският ви живот не е в граденето на кариера.
3. Шеговити снимки
Сайтът hh.ru проведе проучване сред 300 директори, мениджъри и служители в „Човешки ресурси”, което показа, че 67% от работодателите приемат всякакви снимки, стига да са в границите на приличието. Но виж по въпроса докъде стига приличието отговорите чувствително се разминават, така че не рискувайте със смели снимки в CV-то си, ако нямате конкретна причина да го правите.
4. Декорации на листа с автобиографиите си
Според специалистите хора, основно от Изтока, понякога поставят на автобиографията си витиевати рамки. Други пък се опитват да разнообразят сухотата й с различни цветове и шрифтове. Не се престаравайте- една шарена автобиография по-скоро ще предизвика недоумение. Ако желаете да откроите нещо, използвайте или само шрифт, или само един определен цвят.
5. Неубедителни лъжи.
HR-мениджър разказва за кандидат, който твърдял, че говори арктически език. Не се увличайте в лъжи, особено ако лесно може да се проверят.
6. Правописни и пунктуационни грешки.
Помнете, че в автобиографията няма малки грешки. Те ще се възприемат като знак за липса на прецизност и слаб интерес към вакантното място.
7. Занижена или завишена самооценка.
Дали човек не показва, че не цени труда си, или напротив- демонстрира, че прекалено много го цени, ефектът е един и същ. Специалист по човешки ресурси разказа, че имал случай да получи автобиография, в която, взел се твърде насериозно, кандидат му предлагал да отиде у тях за интервюто.
8. Липса на мотивационно писмо.
Никога не изпращайте празен имейл с прикачена вътре автобиография. Дори и да няма такова изискване, напишете кратко мот ивационно писмо- ако се научите на това изкуство, ще се представите в много по-добра светлина. Понякога мотивационното писмо е единственото, което умореният от четене на автобиографии работодател ще погледне.
9. Хаотичност.
Всеки HR-мениджър ще ви посъветва да спазвате точната, ясна и общоприета структура на автобиографията, която позволява той да разгледа представянето ви за не повече от 30 секунди.
10. Никаква идея за бъдещето.
Макар основното в автобиографията ви да е миналото ви обучение и работа, включете и няколко думи за това как виждате бъдещето си. Вие имате планове, нали?