5 причини защо не ви вземат на работа
Кризата диша във врата ни, а най-същественият ефект от нея е да останем без работа. Ето и пет причини, дадени от Investopedia.com, защо могат да не ви наемат на работа:
1. Твърде квалифициран сте
Това е честото клише, но би могло да е и реалната причина.
Твърде високата квалификация, освен предимство в настоящия момент на криза, е донякъде и недостатък. Тя означава, че и очакванията ви за заплащане най-вероятно са доста по-високи, което за позиция, изискваща не чак толкова висока квалификация, не е оправдано.
2. Не познавате правилните хора
Когато предлагането на труд превишава търсенето (какъвто е случаят в България), освен натиск върху заплатите в посока надолу, се наблюдава и изключително силна конкуренция за всяко едно място. Типично за страната ни е назначаването да става с приоритет „свои хора", което макар и недостатък е реалност. Правилните връзки и контакти със сигурност биха ви съдействали, ако имате нужната квалификация, по-лесно да си намерите работа. В тази насока поддържането на социални контакти и участието ви в социални мрежи може и да е ключово.
3. Нямате професионален подход
Да имате подходящи контакти не означава, че трябва да подходите непрофесионално при промотирането си за дадена длъжност. Направете си добра автобиография, подхождайте индивидуално към всяко място, за което кандидатствате. Заложете на предварителни проучвания за компанията, където искате да работите и направете всичко необходимо да убедите хората срещу вас, че вие сте правилният човек за съответната позиция.
4. Поставяте условия
Разбира се, е добре да кажете какво очаквате от новото си работно място. Поставянето на условия към потенциалния работодател обаче, още в началната фаза на кандидатстване не на ваша страна за евентуалния ви избор сред останалите кандидати. Със сигурност в един по-късен етап ще можете да кажете и какви са изискванията ви към работата.
5. Без определена причина
В много от случаите, в които ще получите отказ, или няма да ви потърсят, е поради причини, които никога няма да разберете. Понякога можете да не получите работата, дори и заради споделяне на общи интереси с интервюиращия ви, или поради притежаването на качествата, които вашият потенциален работодател не притежава и това поражда страх в него. Може би просто е имало друг кандидат със сходни на вашата квалификация, но неговите очаквания за заплащане са били малко по-ниски. Важното е да се учите от своите грешки.