Как да вкараме в релси коледните харчове?
Коледните и новогодишните празници наближават и се очаква да изхарчим много пари за подаръци за любимите си хора. И докато това е напълно нормално и естествено, то всичко трябва да е в границите на разумното и допустимото, за да не се окажем в ситуация, в която сме изхарчили повече, отколкото можем да си позволим.
Ето няколко съвета за това как да вкарате в релси разходите си за подаръци за празниците:
1. Определете си лимит за харчене за празниците
Определянето на допустим бюджет е от изключителна важност за едно разумно харчене в рамките на празниците. Определете какъв по размер средства можете да похарчите, без да нараните сериозно бъдещите си доходи и тези необходими ви за нормално съществуване. Не разбутвайте фондовете си за „черни дни“ или спестовните си сметки, които трупате с важни цели, като образованието на децата си например.
2. Направете списък с хората, на които трябва да вземете подарък
След като сте си определили бюджет, е добре да запишете имената на тези, които не можете да пропуснете с коледен подарък. Дядо Коледа трябва да подарява подаръци на целия свят – не вие. Ограничавайте имената на хората в списъка извън семейството си до пет. За останалите спокойно можете да купите малки сувенири.
3. Бюджетирайте в съответствие със собствените си финанси
Ако някой от близките ви подари скъп подарък, не е необходимо да му върнете такъв. В крайна сметка това не е състезание и всеки трябва да подбира подаръците за близките си според собствените си възможности. Помислете за това какви подаръци сте получили от същите тези близки, когато те са били в друга фаза на финансовото си благосъстояние.
4. Помислете какво би зарадвало близките ви
Един по-малък (и съответно по-евтин подарък), но персонализиран, може да зарадва много повече любимия ви човек, вместо купуването на скъпи и ненужни подаръци, които никога да не влязат в употреба. За да избегнете риска от това скъпия ви подарък да свърши в сайт за препродажба на стоки на половин цена, отделете време да помислите от какво реално има нужда всеки в списъка ви.
5. Ползвайте сайтове за групово пазаруване, информирайте с в интернет
След като веднъж сте набелязали търсените подаръци за всеки от списъка ви, не е зле да направите едно бързо търсене за наличие на тези стоки в сайтовете за колективно пазаруване, където често могат да се видят отстъпки в границите между 30 и 70%. Ако търсените артикули отсъстват там, потърсете и сравнете цените им в различните търговски обекти. Някъде някои от тях могат да са с намалени цени, а разликите да варират значително.
6. Не вземайте импулсивни решения
Големите търговски вериги са изкусни в това да карат потребителите да правят импулсивни покупки. В тази насока, за да не надхвърлите определения бюджет, избягвайте да купувате нещо, което не фигурира в списъка ви, и особено, ако не сте направили предварително сравнение на цената му на различните места.
7. Подобрете навиците си на пазаруване
Начинът на разходване на средства и дисциплината са от изключителна важност. Пробвайте се всеки изразходван лев за подарък да компенсирате с намален лев от текущите ви разходи. Така ще имате реална представа от какво можете да се лишите и от какво не по отношение на търсените подаръци.