Започва разяснителна кампания за референдума
От 27 декември започва разяснителната кампания за националния референдум на 27 януари. Всички, които имат право на глас, ще могат да заявят позицията си дали са "за" или "против" развитието на ядрената енергетика у нас чрез изграждане на нова атомна електроцентрала.
Кампанията ще приключи в 24 часа на 25 януари. Следващия ден - 26 януари - е ден за размисъл и в него е забранена всякаква агитация, свързана с референдума, предаде БНТ.
Главните "играчи" в първия национален референдум в демократичната ни история са четирима - два на два за двете противоположни тези.
"За" нова АЕЦ ще агитира Инициативният комитет, представляван от Стефан Воденичаров, който събра над 700 хиляди подписа в своя подкрепа. Също "за" ще ни убеждават 76-те народни представители, участвали в преформулирането на въпроса.
А двата Инициативни комитета, начело с Иван Иванов и Мария Капон, ще доказват защо трябва да отговорим с "не" на въпроса.
За разлика от предизборните кампании, тази за референдума ще се финансира основно със средства на инициативните комитети. Разрешени са и дарения. Един човек може да даде безвъзмездно до 10 хиляди лева.
Хората, които ще гласуват по настоящ адрес, най-късно до 12 януари трябва да обявят това пред общинската администрация. Така те ще бъдат заличени от списъците по постоянен адрес и включени по настоящ. Секции в чужбина ще се разкриват, ако има подадени поне 20 заявления от български граждани, които имат право и искат да участват във вота.
"Заявлението трябва да бъде подадено в съответното дипломатическо и консулско представителство най-късно до 1 януари 2013 г., като то е писмено - подава се било лично, било по пощата, а също така с едно сканирано изображение на самото заявление, каза Ралица Негенцова-говорител на ЦИК.
На референдума ще гласуваме с бяла бюлетина. Предпочитанията се отразяват върху едно от полетата със знак хикс, изписан със син химикал. Бюлетината се поставя в бял плик и се пуска в прозрачна урна.
За да е валиден референдумът, трябва да са гласували поне толкова хора, колкото на последните парламентарни избори и повече от половината да са отговорили с "да" на въпроса.
"През 2009 г. гласуваха 4 345 450 български граждани с избирателни права - поне толкова или повече трябва да гласуват на предстоящия референдум", уточни Бисер Троянов от ЦИК.
Наблюдатели ще имат възможност да следят отблизо дали референдумът се провежда по правилата, но преди това те трябва да са се регистрирали в ЦИК .