САЩ преодоляха "фискалната скала", въведоха данък за богати
Камарата на представителите на САЩ прие малко преди полунощ местно време с 257 срещу 167 гласа законопроекта за избягване на "фискалната скала", вече одобрен от Сената.
Законът предвижда продължаване на приетите още през 2001 г. данъчни облекчения за частни лица с годишни доходи под 400 хил. долара и за семейства, заработващи годишно под 450 хил. долара.
За по-богатите американци, чиито показатели надвишават тази сума, данъкът се увеличава от 35 на 39.6%.
Освен това данъкът върху недвижимата собственост на стойност над 10 млн. долара се повишава от 35 на 40%.
Очаква се тези и други мерки да позволят приходите в държавната хазна да нараснат с 600 млн. долара в течение на десет години, съобщи БТА.
Обама приветства постигнатото споразумение по законопроекта и заяви, че така той изпълнява обещанието си от своята предизборна кампания за установяване на по-справедливо данъчно облагане. В изявление, публикувано от Белия дом, постигането на компромиса бе наречено "победа за семействата от средната класа и за икономиката."
Белият дом се похвали и с решението " което задържа данъка общ доход на умерено равнище за средната класа" и означава, че "милионерите и милиардерите ще платят своя справедлив дял за намаляване на дефицита".
Президентът обаче трябваше да направи и отстъпки и някои от демократите не крият разочарованието си.
Обама категорично защитаваше по време на кампанията си за преизбиране прага за увеличаване на данъците при доходи не от 450 хил. долара нагоре , а от 250 хил. на домакинство годишно.
Назрява и още един сблъсък през следващите няколко седмици - това е вдигането на определения със закон таван на дълга на САЩ, официално достигнат в понеделник.