България на "плюс" с 3.4 млрд. евро от ЕС
3.4 млрд. евро – това е разликата в полза на България между дадените за бюджета на ЕС средства и получените по оперативни и други програми от 2007 г. насам.
Това обяви пред bTV министърът по управлението на еврофондовете Томислав Дончев с уточнението, че последната 2012 г. е рекордна по усвоени пари от Брюксел.
„От началото на членството на страната в Общността до края на 2011 г. ЕС ни е платил 2.9 млрд. евро, а само за 2012 г. сме получили и усвоили 2.4 или 2.5 млрд. – точната сметка ще стане ясна следващата седмица. Под 20% са отишли за асфалт. Голяма част се инвестират в железници, в рехабилитация на публични сгради, в малки и средни предприятия, в социалната сфера. Но нямаме право от европарите да даваме за заплати, помощи или пенсии”, обясни министърът.
По думите му от 2009 г., по отношение на евросредствата и оперативните програми, България е била в „клинична смърт” – не е имала право да възстановява обратно пари от ЕК, търпяла е критики за реализирането на процедурите, както и за конфликти на интереси.
„Сега ситуацията е различна. Всичките 7 оперативни програми, плюс селската и рибарската, работят, инвестират пари и това до голяма степен е ресурсът, с който страната разполага”, заключи Дончев.
Той подчерта, че разбира хората, които понякога негодуват, че „асфалтът не се яде” или че ЕС не е сложил хляб на масата им. Без еврофондовете обаче нещата щели още повече да се влошат.
„Има един сигурен начин да се разбере какво значат европейските пари и това е да ги няма. Ако ги спрат, всички ще разберат какво значат те.”
В края на миналата година Брюксел обяви, че спира 51 млн. евро на страната по програма за развитие на селските райони. По този повод министърът поясни, че не става въпрос за „орязване - просто страната не е успяла да ги усвои навреме и затова губи възможността да ги ползва”.
Но дори и този факт бил добра новина, тъй като сумата можело да бъде доста по-висока – от порядъка на 200-250 млн.
В заключение Томислав Дончев заяви, че не е могъл да изпълни премиерската заръка и да се ожени на 14 октомври, защото по това време бил затрупан от задължения и пътувал почти ежедневно до Перник. Сватба обаче щяло да има, ако любимата му жена все още го иска, пошегува се министърът.