Базелският комитет по банков надзор при Банката за международни разплащания прие в неделя решение за отлагане с четири години /до 2019 г./ на датата за встъпване в сила на новите правила за размера и качеството на банковия капитал, съобщи Би Би Си, цитиран от БТА.

Като взе предвид анализа на причините за глобалната финансова криза, възникнала в световната икономика през 2008 година, по-рано Базелският комитет установи нови норми за съотношението на основния капитал на банките и даваните от тях кредити, известни като Базел III. При това бе определена 2015 година като краен срок за изпълнение на изискванията.

Много банки в света се оказаха пред необходимостта да привлекат за кратко време огромни суми в наличност за увеличаване на основния си капитал. В резултат на това, под натиска на частните банки, бе прието решение за отсрочка на изпълнението на това изискване до 2019 година, коментира ИТАР-ТАСС.

По този начин отпадна спешната необходимост за многобройни банки да търсят пътища за попълване на капиталовите си запаси при условия на запазена ниска делова конюнктура в световната икономика, посочват агенциите.

Банката за международни разплащания, чието ръководство е в Базел, е международна финансова структура, в която членуват централните банки на 58 държави. В нейните задължения влиза съдействие на сътрудничеството между централните банки и облекчаване на международните финансови разплащания.

Базелският комитет за банков надзор, обединяващ представителите на централни банки и регулаторни органи от 27 страни, има пълномощия да разработва, приема и внедрява единни стандарти в сферата на банковите регулации.

Препоръките не са задължителни за изпълнение, но в повечето случаи те намират, по един или друг начин, отражение в националните законодателства на държавите, участващи в комитета.