Монета на стойност 1 трлн. долара?
САЩ могат да използват странно средство за решаване на проблема си с тавана на дълга. Насред преговорите с републиканците, някои демократи предложиха като решение да се емитира монета на стойност 1 трлн. долара, като таванът на дълга на страната в момента е 16.394 трлн. долара.
Идеята, която на пръв поглед изглежда странна, е всъщност напълно реализуема. Ако има закони, които ограничават емитирането на банкноти, нищо не пречи на американския трезор да емитира една-единствена платинена монета на стойност 1 трлн. долара.
Какво следва? Икономистът Александър Делег обяснява: „Достатъчно е монетата да се депозира на сметката на федералното правителство в централната банка и то ще получи автоматично кредитиране. Така правителството може да продължи, легално, да харчи от своята сметка в централната банка”.
Традиционно запазена за страни, които не могат да се справят с намаляване на разходите си, като Зимбабве, емисията на пари има славата да предизвиква хиперинфлация. Делег обаче не смята, че случаят е такъв- емисията на пари в американската икономика до момента няма инфлационен ефект.
Междувременно в Конгреса на САЩ вече се готви и опозиция срещу подобно лесно решение. Грег Уолдън, конгресмен от Републиканската партия, обяви идеята за „опасна и абсурдна”.
Печатането на банкноти в САЩ е запазено само за Федералната резервна система- централната банка на страната. В същото време Трезорът (Министерството на финансите) има право да сече юбилейни монети без лимит на стойността им. Така изсичането на монета на стойност 1 трлн. долара е напълно легално.