Милошев:Няма опасност след земетресението вчера
С това, което преживяха хората около Перник и в София, е нормално да имаме едно леко притеснение, когато стават такива по-силни трусове около България. Това каза пред бТВ проф. Николай Милошев, директор на Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките.
Но последното земетресение от 5.8 по скалата на Рихтер в Егейско море е доста далече от България, на 200 км. В България е усетено най-силно в района на Кърджали, който е най-близо до границата, усещането там е около 4 степен по 12-степенната скала на Медведев-Шпонхойер-Карник, по скалата която мери чувството.
В Пловдив е усетено около 3 степен, в София между 2 и 3 степен.
Той посочи, че при вчерашното земетресение в Егейско море, там е известен разломът между Турция и Гърция. За момента има над 60 вторични труса. От тях около 30 са около 3 и 4 степен, а около 30 са между 2 и 3 степен по Рихтер.
Попитан дали е възможно да се отприщят други огнища след силното земетресение в Егейско море, директорът на Геофизичния институт при БАН каза, че в региона може да очакваме да се отключи друг трус примерно, но той ще е в близост до вчерашното земетресение. "Перник например, не е на такава разломна линия, както е между Гърция и Турция. Има си определени разломни линии, които могат да отключат в съседство трус, но да очакваме да се отключи на стотици километри, няма как да стане", успокои Милошев.
Той подчерта, че средностатистически, годишно усещаните земетресения в България са около 50-60. "Това са слаби земетресения, например 2.8 по Рихтер. В село Крупник например усещат много често, това е най-сеизмичната зона", обясни Милошев.