Умните машини -все по-подобни до нас
Преди повече от 20 години създателят на световния гигант Microsoft Бил Гейтс твърдеше, че някога компютрите ще се научат да общуват с човека като равни, ще разпознават глас и жестове, ще възприемат и анализират заобикалящия ни свят не по-зле от нас. И с всяка изминала година движението на компютрите в това направление се ускорява.
Живото желязо
Сега появата на такива технологични новости като разпознаващият движение Kinect от Microsoft само временно взривяват разглезените от напреднали устройства потребители, но с всяко следващо поколение публиката все по-бързо свиква с новите технологии и чака кога контактът с изкуствения интелект ще стане още по-вълнуващ. Не седят спокойно и генералните директори в IT сектора.
„Независимо че Kinect пренесе взаимодействието на физическо ниво, все още много се случва на плосък екран или 3D. Въвеждането на информацията се подобрява, а извеждането й- не много. Работим над триизмерни системи за изображение на базата на различни технологии, в това число и проективни. Необходимо е на въведем компютърния свят в нашия, физическия, да го направим по-осезаем“, казва изследователят на Microsoft Research Шахрам Изади.
Негов колега от конкурентната IBM, вицепрезидентът по иновации Бърни Майерсън се съгласява, добавяйки, че компютрите в следващите няколко години трябва да станат по-умни, да помагат на човека да получи информация, да я използва ефективно.
Голямата революция: до 5 години
Още през следващите пет години компютрите ще направят голям пробив в областта на имитация на човешките сетивни органи според програмистите на IBM. Знае се, че тъч-интерфейсът е една от основните тенденции в сферата на потребителската електроника. Сега се правят разработки по неговото усъвършенстване.
Учените от IBM се опитват да снабдят сензорните екрани с тактилни усещания. Например любителките на модата, разглеждайки снимка на нова рокля, ще могат и „да докоснат“ материята ѝ през фотоапарата.
За реализацията на идеята следва да се използват технологии, чувствителни към тактилно въздействие, инфраред лъчи и налягане за имитация на осезание,а също- стандартната вибрираща функция на мобилните телефони.
Пикселите знаят
Специалистите от IBM се оплакват, че сега компютрите разбират смисъла само на текстови тагове и имена (самото съдържание на една снимка е неразпознаваемо за компютъра). Но в бъдеще системите ще могат да анализират пикселите и така да разбират смисъла на изображението.
Възможността компютрите да получават знания от визуални данни ще окаже сериозно влияние върху здравеопазването, търговията на дребно, селското стопанство.
Ухото на изкуствения интелект
Човешкият слухов апарат скоро ще има компютърен конкурент. До пет години IT технолозите от IBM имат намерение да внедрят „умни“ датчици , които да интерпретират звуковите вълни. Те ще могат да фиксират всички характеристики на човешките разговори и да анализират тона, тембъра, емоционалната настройка.
А къде без вкус?
Изследователите на IBM са уверени: добрата храна трябва да е и вкусна. Те разработват компютърна система, по същество, цифрови рецептори за вкус, способни сами да измислят рецепти, действайки по сложен алгоритъм. Системата ще „разбива“ съставките до молекулярно ниво и ще съставя химически композиции с оглед на вкусовите и ароматни предпочитания на хората. Навярно това ще помогне здравословната храна да стане по-приятна на вкус.
Улови дъха ми
И отново е зима, и отново простудите ни дебнат отвсякъде, Подобна история може окончателно да остане в миналото в следващите години. Специалистите от IBM обещават, че скоро вградени в мобилните телефони и компютри датчици ще могат да откриват простудни и други заболявания още на ранен стадий, анализирайки миризмите, биомаркерите и хиляди молекули в дъха на човека.
При това при аналогичен принцип датчиците ще могат да събират и анализират данни и там, където досега се смяташе за недостъпно. Например в селското стопанство за анализ на посевите и почвата, в градски условия- за измерване на замърсяванията и др.
Човекът- проводник
Мечта на специалистите е сближаването на човека и машината. При това те не се стремят само към „очовечаване“ на компютрите, но и към компютъризация на самия човек. Тази мисъл отдавна е излязла извън границите на фантастичните филми. Навремето Ericsson създаде своята технология Bluetooth като разработка в тази насока.
„Сега активно работим над развиването на технология. Която ще позволи активен обмен на информация и свързване с устройства през тялото на човека“, заявяват от Ericsson.