Великобритания не може да ограничи свободата на придвижване на българите и румънците, когато преходният контрол бъде отменен, заяви заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Вивиан Рединг, която е и еврокомисар по правосъдието и вътрешния ред.

По-рано тази седмица британският премиер Дейвид Камерън поиска от министрите си да подготвят действия за гарантиране, че британските обществени услуги и система на социални помощи няма да бъдат леснодостъпни за имигрантите, включително и за идващите от други държави-членки на ЕС, припомня британското издание "Хъфингтън Пост".

Но еврокомисар Рединг заяви, че от 2014 г. българските и румънските граждани трябва да бъдат третирани по същия начин, като гражданите на другите държави-членки, които имат право да работят и да живеят във Великобритания.

"Необходимо е да имаме еднакви права за гражданите в цяла Европа", заяви Рединг в интервю за предаването World at One на радио 4 на Би Би Си.

"Великобритания винаги е била една от държавите-членки, които са подкрепяли разширяването на ЕС и поради това в момента изграждаме минимални стандарти в разширена Европа, за да имаме балансирани права за гражданите, всички граждани.

Един милион британски граждани живеят в други държави-членки. Смятате ли, че те могат да ги дискриминират, защото са британски граждани? Третират ги по същия начин като националните граждани", посочи еврокомисарката, цитирана от БГНЕС.

"Великобритания не може да не се придържа към директивата за свободното движение. Тя е една от основите на единния пазар, а единният пазар е нещо, към което Великобритания е много привързана и е едно от най-ценните права в ЕС. Това е двупосочна улица - има права и задължения, но дискриминацията е недопустима", категорична е Рединг.

Говорителят на британския премиер заяви пред журналисти, че правителството не планира да публикува прогнози за броя на очакваните имигранти от Румъния и България заради "много неточните нива" в данните за имигрантите от Източна Европа, оповестени от предишното лейбъристко правителство миналото десетилетие.

Вместо това ще бъде публикувано изследване на британския Национален институт за социални и икономически изследвания за възможните последици от пристигането на нови имигранти.