Ежегодно Европейският съюз губи до 120 милиарда евро заради корупция. Това заяви Сесилия Малстрьом, комисар на ЕС по вътрешните работи.

"До 20-25% от стойността на държавните договори отиват в джобовете на чиновниците. При това държавните поръчки в страните от ЕС достигат около 15% от общия БВП на Евросъюза", отбеляза тя.

Най-високо ниво на корумпираност на държавния апарат в ЕС е регистриран в България, Румъния, Чехия, Словакия и Италия.

Така например, трима от петима ръководители на малки компании в Чехия смятат, че са принудени да прибягват до подкупи, за да спечелят конкурси. България просто не публикува данните за договорите и резултатите от търговете за държавни поръчки.

Подобна практика е разпространена и в Италия. Гърция, Португалия и Испания имат също сериозни недостатъци в сферата на отчетността на държавния сектор.

В Европейската комисия се надяват, че тласък за решаването на този проблем ще стане публикуването на антикорупционни отчети през тази година, допълва БГНЕС.

Междувременно Финландия и Германия заявиха, че нежеланието на България и Румъния да се борят с корупцията е основната причина, поради която те са против тяхното влизане в Шенгенската зона.