Цените на земеделската земя нараснаха значително в последните години. "Купувай, ще поскъпва", се превърна в мантра на хора, спестили някакви пари. Наричат този тип инвеститори "камикадзета".

"До 2 години те ще разберат, че са купили актив, който не им носи определената доходност. Тогава те или ще продадат, или ще продължат по същия начин, натрупвайки негативите", коментират от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

Според брокерите на имоти около 20 на сто от хората, участвали на пазара на земеделски земи в последните години, са хора, които нямат никаква представа от земеделие. Те държат нивите си необработваеми или ги дават на арендатори, но с единствената цел да продадат актива в момента, в който им трябват свободни пари.

Нивите обаче може да се окажат поредният балон след инвестициите на сляпо в недвижимите имоти, злато и зърно. От началото на 2013 г. обаче се наблюдава сериозен спад в стойността на малките парцели, пише вестник "Стандарт".

"Пазарът на земеделска земя трябва да се разглежда като съставен от минимум два сегмента: пазар на земя на дребно и пазар за консолидирани пакети на земя. Пазарът на земя на дребно е достигнал до цени, които очаквам да претърпят корекция в посока на поевтиняване.

Участниците в него в повечето случаи са спекулативни купувачи с цел препродажба на по-висока цена. Надпреварата да се закупи най-много земя за най-кратко време е довела дори до блокиране на пазара в някои региони, например в Добруджа", разказва Евгений Орашъков от земеделски инвестиционен фонд "Серес".

Според наблюдателите на пазара инвестициите в ниви са неоправдани, ако се правят от хора, които нямат намерение да ги обработват. Дори фермери, които инвестират на сляпо в земи, се оказват в неизгодна позиция. Последните данни от аграрните доклади показват, че много от тях вече са обявили фалит.