Кипър и Русия преговарят за финансова помощ ... и на църковно ниво
След като парламентът на Кипър отхвърли условията за получаване на спасителна помощ, сега са отворени всички възможности страната да намери още средства за спасяването на своите банки, коментира германският вестник „Ди Цайт”.
Незабавно след вота на парламента в Никозия президентът Никос Анастасиадис обсъди икономическата ситуация в страната в телефонен разговор с руския държавен глава Владимир Путин.
Междувременно финансовият министър Михалис Сарис е в Москва, за да се споразумее за намаляване на лихвата по заема от 2.5 милиарда евро, даден от Русия, и за увеличаване на срока на погасяване с пет години, съобщава Фокус.
Президентът на Кипър, Никос Анастасиадис, ще се срещне с архиепископа на кипърската православна църква Хризостом, за да обсъдят ситуацията в страната. Очаква се Анастасиадис да поиска от архиепископа да се обърне с молба за съдействие към руския патриарх Кирил относно преговорите за финансова подкрепа за Кипър.
Архиепископ Хризостом е известен като противник на политиката на ЕС, той смята, че ако Европа се опитва да задуши икономиката на Кипър, то е по-добре страната да напусне съюза. Според него ЕС и МВФ се опитват да сложат ръка на запасите на природен газ, открити в шелфа на Средиземно море.
В същото време служители на Европейската централна банка коментираха, че е въпрос на седмици правителството в Никозия да свърши парите и да не може да осигурява заплатите на държавните служители или социалните плащания, пише Индипендънт.
Ако не бъде намерено решение, има опасност от контролиран фалит на двете най-големи банки на острова. В случай, че се стигне до този сценарий, ще бъдат създадени две финансови институции, в които ще бъдат прехвърлени всички гарантирани влогове и обслужваните кредити.