Сезонът на морето - от 1 юни до 30 септември
Сезонът на морето задължително ще продължава четири месеца. От това лято концесионерите на плажовете трябва да осигуряват спасители и лекари от 1 юни до 30 септември, а не както досега - когато има плажуващи.
Наредбата беше променена през септември миналата година - веднага след като стана ясно, че въпреки хубавото време, повечето плажове са останали без охрана, тъй като концесионерите са освободили и спасителите, и лекарите още от първо число на месеца.
Преди това нямаше категорично изискване и много от стопаните на плажни ивици си спестяваха разходи, за сметка на безопасността на туристите, припомня bTV.
Сега Наредбата ги задължава да осигуряват водно спасяване и медицинско обслужване, и да почистват плажовете в „периода не по-късно от 1 юни и не по-рано от 30 септември". Концесионери и спасители обявиха промяната за недомислица.
Тази година напливът за спасители е рекорден. Червеният кръст в Бургас прави вече пети курс, а кандидатите са два пъти повече от миналата година. Повечето обаче са ученици и за да се впишат в новото изискване - да са на плажа от 1 юни, ще трябва да завършат предсрочно.
Специалистът по „Водно спасяване" към БЧК-Бургас Васил Загорчев разказва, че дори зрелите кандидати си вземат отпуски, за да работят по няколко месеца, но не успяват да покрият четирите от наредбата. Стопаните на плажове се тревожат откъде ще наемат квалифицирани кадри и за слабите месеци - юни и септември.
От 2 години общината в Бургас поддържа централния плаж. За да замени обходните двойки в началото и края на сезона с постоянни спасители, трябва да отдели още 15 000 лева. За по-малките и неатрактивни ивици, като Сарафово и Черноморец, разходите са още по-необосновани и може да откажат кандидатите за наематели.
„Няма как за шепа хора да се осигури пълен брой спасители и лекари на даден плаж, тъй като това е доста голямо перо от бюджета. И зимата има хора, които се къпят. На този принцип дайте да охраняваме целогодишно плажовете,” коментира Николай Иванов, който е отговорник за плажове Бургас-север и Черноморец.
Проблем ще има и с медицинското обслужване, тъй като на ивици над 500 метра, освен лекар, трябва и реаниматор. Концесионерите настояват активният сезон да стане от 15 юни до 15 септември или плажовете да бъдат разделени на категории.
Идеята е по-дългият сезон да важи само за градските плажове, за ивиците в големите курорти, като Слънчев бряг и Златни пясъци, и пред ваканционните комплекси, където обичайно и плажуващите са повече. На останалите плажове в началото на юни и края на септември да дежурят обходни двойки спасители.
Концесионери и представители на Асоциацията по водно спасяване ще настояват служебното правителство да приеме нова промяна в наредбата преди да е започнал сезонът. Аргументът им е, че у нас не може да се говори за летен сезон от четири месеца.
Освен това до края на април комисия, назначена от черноморските кметове, трябва да провери и определи годните за къпане плажове.