Финансовият министър:Икономическият ръст може да е по-малък от заложения в бюджета
Заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) завърши с приемане на мерки за подпомагане на най-бедните домакинства в България, но без участие на четирите национално представителни работодателски организации.
Представителите на бизнеса внесоха декларация, с която заявиха, че няма да участват в днешната среща като знак за несъгласие с промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор. „Това е нашият морален жест срещу неморалното законодателно решение”, заяви Цветан Симеонов и предаде декларацията на министър Костадинова. Работодателските организации искат да бъде сезиран Конституционният съд по отношение на закона за публичност на имуществото.
Фокусът на днешната среща на тристранния съвет беше поставен върху спешните социални мерки и разпределението на отпуснатите близо 41 млн. лева за социални помощи. Средствата ще дойдат чрез съкращаване на издръжката с 2.5 процента на всички министерства, както и пренасочване на 20 млн. лева от инфраструктурните проекти за изграждане на магистрали.
Министърът на финансите Калин Христов, който също участва в срещата предложи еднократната помощ в размер на 50 лева за родител, който отглежда у дома дете от 1 до 2 години, да бъде отпускана само при доход под 350 лева на член от семейството.
Финансовият министър Калин Христов отбеляза, че не може да бъде обещан втори транш на средства, тъй като първо трябва да се види развитието на икономиката. „Развитието на Европа и на България не показва никакви сигнали за това страната ни да отчита успех”.
Развитието на българската икономика не показва сигнали да има по-висок растеж от този, заложен в бюджета, а напротив. Сигналите към момента са за рискове да има по-слаб ръст от заложения в Бюджет 2013", посочи той.