Търсим повече кредити с фиксирана лихва
Повишение в търсенето на жилищни кредити с фиксирана лихва, отчитат от консултантската компания Кредит Център в анализа си за месец март. Потребителите се интересуват главно от продукти със сравнително по-дълъг период – над 3 години. По данни на компанията ръстът на запитванията за заеми с фиксирана лихва е нараснал с близо ¼.
„Заемите с фиксирана лихва за по-дълъг период трайно се позиционираха на кредитния пазар у нас”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на компанията. „През март обаче клиентите, търсещи такъв тип жилищен кредит се увеличиха.
Повечето от тях, притеснени от случващото се на политическата сцена, търсеха вариант да се застраховат от възможни по-неблагоприятни развития на ситуацията, без обаче да отлагат покупката на нов дом”, допълва Тошев.
Друга тенденция, която отчитат кредитните консултанти е търсенето на максимално изгоден кредит от хората, които купуват жилище в по-високия ценови сегмент 60 000 – 100 000 евро.
“Над 80% от клиентите, които теглят по-големи кредити, държат да им сравняваме офертите по ГПР, като изискват, гаранция от нас консултантите, че всички съпътстващи кредита разходи, са включени в годишния процент на разходите и той е изчислен коректно.” – обяснява Тихомир Тошев.
„Годишния процент на разходите наистина дава най-точна представа колко изгоден е даден кредит и как той стои спрямо другите продукти на пазара.Между 7 и 8% се движи най-често ГПР за жилищните кредити в момента, като за определени кредитни сделки може да се постигне и ГПР под 7%”.– допълва той.
През март пазара на ипотечно кредитиране остава стабилен, посоката на движение на лихвите остава надолу, а активността на клиентите търсещи финансиране, се запазва близка до тази от предходните месеци.
Преобладаващото, макар и с малко предпочитание към лева, като валута за жилищния кредит се запазва и леко се увеличава. При потребителското кредитиране също имаше понижение на лихвените нива и нови предложения, насочени към различни клиентски групи.
Средният размер на кредитите за месец март е в размер на 31 304 евро, отчитат в доклада си от консултантската компания. Съотношението между европейската и българската валута е 54% в полза на лева.