Каква е процедурата по касиране на изборите?
Конституционният съд решава споровете относно законността на избора на народни представители според Изборния кодекс.
Оспорването на изборите за народни представители се извършва в срок до 7 дни от обявяването на решението с резултатите от изборите от Централната избирателна комисия пред органите по чл. 150 ал. 1 от Конституцията на Република България, посочва БТА.
Резултатите могат да бъдат оспорени от кандидатите за народни представители, централните ръководства на партиите, компетентни съгласно устава, и ръководствата на коалициите от партии, компетентни съгласно решението за образуване на коалицията, участвали в изборите.
Съгласно чл. 150, ал. 1 от Конституцията на Република България Конституционният съд действа по инициатива най-малко на една пета от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и
главния прокурор.
В срок до 15 дни от обявяването на решението с резултатите от изборите от ЦИК могат да сезират Конституционния съд с мотивирано искане да се произнесе по законността на изборите за народни представители.
Искането се разглежда при условията и по реда на Закона за Конституционен съд и правилника за организацията на дейността му.
Решението на Конституционния съд за незаконност на изборите за народни представители се изпраща на Народното събрание, Централната избирателна комисия и на заинтересованите лица.
При обявяване на незаконност на изборите за народни представители се произвежда нов избор за Народно събрание не по-късно от два месеца от постановяването на решението на Конституционния съд.
Жалбата не спира изпълнението на решението на Централната избирателна комисия.