Бизнес и синдикати: за и против по-високата минимална заплата
Икономически срив, ръст на безработицата и спад в инвестициите. Такава е моментната картина в страната според бизнеса и синдикатите. По данни на бизнеса сривът в приходната част на бюджета е огромен. Затова спешно трябва да се върви към възстановяване на българската икономика, преди да се говори за ръст на доходите, смятат от Българската стопанска камара (БСК).
„Ние трябва да излекуваме икономиката. Увеличението с декрет, както става на минималната работна заплата и на доходите, води до закриване на работни места и до увеличение на потреблението на внос”, смята Божидар Данев – БСК, предаде bTV.
„При всички положения трябва да се търси възможност за увеличение на доходите, защото, ако няма никакъв ръст на доходите, и това правителство няма да издържи дълго”, коментира Николай Ненков от КНСБ.
В същото време възможностите на бюджета са ограничени, а приходните агенции показват, че най-вероятно няма да изпълнят плана си, коментира пред bTV финансист номер едно в страната.
„Освен това нямаме гъвкавост вече в рамките на бюджета, тъй като предното правителство се постара тази гъвкавост да не съществува. За първите няколко месеца на годината бяха гласувани допълнителни постановления за около 300 милиона, които отнемат възможности за подобна гъвкавост и преразпределение в рамките на бюджета”, обяснява Петър Чобанов - министър на финансите.
Ще се върви и към възстановяване на тристранния диалог - между синдикатите, бизнеса и властта. От профсъюзите предлагат минималната работна заплата да стане 340 лева, както и да се овладеят цените на някои стоки и услуги.