Седемте най-интелигентни градове в света
Американският изследователски институт The Intelligent Community Forum, който работи по създаването на модели за икономическо и социално развитие, посочи кои са най-интелигентните градове в света.
Какво всъщност значи „интелигентен град“? Става дума за урбанизирано населено място с развити информационни и комуникационни технологии, с развит икономически и социален модел, който генерира растеж, отговаряйки на културните и социални предизвикателства. Ето кои са градовете финалисти:
7. Торонто, Канада.
Канадският метрополис зае седмо място сред най-интелигентните градове в света, благодарение на възстановяването на крайбрежната ивица на града. От изоставено индустриално гробище, кметството и неговите партньори се заеха да изграждат ултрамодерен център, предназначен да стане една от красивите витрини на страната. То ще бъде люлка на формиращи се в момента иновиативни компании, които да спомогнат за създаването на 35 000 работни места през следващите пет години. Когато към това се добавят пет университета, специализирани в иновациите и новите технологии, перспективите са повече от добри.
6. Таоюан, Тайван.
44 000 компании, 10 000 завода, 24 индустриални парка – всички ключови сектори на икономиката от въздухоплавателни технологии до логистика и хранителна промишленост са представени в Таоюан. В същото време градът и различните предприятия са изработили нещо уникално по рода си - програма за обучение и образование на всички служители без квалификация, както и за всички безработни. Под формата на платформа онлай, придружена от семинари и образователни курсове, тази програма позволява на всички граждани да се обучават навсякъде по най-новите технологии според собствените си професионални амбиции, своята възраст и среда.
Вижте още:Най-интелигентните градове в света
5. Талин, Естония.
Талин е единственият европейски град, който се класира сред челните седем. За две години индустриалният парк на естонската столица се разви от 50 до 250 компании. Неговата гениална идея? Технологиите са в центъра на градския живот и то от най-млада възраст. Всички училища са снабдени с компютри и инернет, в града има 365 места с Wifi, от които 60 са безплатни. И освен това всички малки неща от градското ежедневие – електронни билети, превърнали се почти в разменна монета в града.
4. Тайчунг, Таван
Градът е почти изцяло покрит от интернет с много висока скорост. В него работи Институт за градски изследвания, който позволява на около 50 компании да имат достъп до широка база данни благодарение на облачните технологии. Инициатива постепенно повлича и нови – от проекти за индустриално сътрудничество до проекти в сферата на общественото здравеопазване, качество на живота и енергетика.
3. Стратфорд, Онтарио, Канада.
Както и останалите градове в класацията, Стратфорд залага много на развитието на интернет технологиите, но за разлика от повечето от тях, той разчита не толкова на бизнес насочеността, колкото на разнообразието. Например градът разполага с напълно виртуално училище. Болницата Stratford General Hospital използва иновативна мрежа, благодарение на която лекарите, независимо на коя точка, са да могат да проследят медицинската документация на пациента. Много местни компании предлагат безплатни компютри на бедното население на града. Стратфорд е наистина град, в който технологиите служат на хората.
Вижте още:Най-иновативните градове в Азия
2. Оулу, Финландия.
Оулу се се справил с това да събере 200 000 жители в условията на арктически климат и в допълнение 15 000 студенти в неговия университет. След дълги търсения, новите технологии станаха източник на устойчив икономически растеж в региона, създавайки 18 000 работни места. Всичко това се случва на фона на противоположната тенденция, когато северните земеделски региони на страната постепенно се обезлюдяват.
1. Кълъмбъс, Охайо, САЩ.
Столицата на Охайо е известна като престижен университетски център. Това, заради което е поставена на първо място, е Tech Columbus. Полупубличната организация с нестопанска цел има за задача да подпомага местните компании с иновации, но също и да създава нови типове предприятия в разнообразни сфери – от образованието до здравеопазването и културата. И това работи. От 2011 г. досега бяха създадени 30 000 работни места, а миграционният поток остава положителен. Това даде основание на Луис Захарила, основател на Intelligent Community Forum да заяви, че „ако Кълъмбъс върви добре, значи цялата страна върви добре“.