Предложиха да въведем германската избирателна система
Нова идея се роди на заседанието на Изборния борд към Министерския съвет, а неин автор е проф. Михаил Константинов: България да приложи германската избирателна система.
Според нея половината от депутатите се избират по мажоритарен принцип. В същото време сумарният брой депутати, който всяка партия получава, е строго пропорционален на броя на подадените гласове.
Константинов попита дали ще се пише нов кодекс или ще се поправи старият. Той припомни, че над 90% от сегашния кодекс е в технически процедури. Константинов припомни предложението си за германската изборна система, която да се обсъди, съобщава bTV.
Проф. Димитър Димитров смята, че може би си заслужава да се обсъди да се гласува със задължителна преференция – тоест да се гласува за партия, само ако се гласува за кандидат от листата на тази партия.
Проф. Емилия Друмева посочи, че една изборна система трябва да изпълни три функции – представителност, селекция на управляващите, тя като концепция, провеждане и резултати, да е призната от обществото. За последното тя каза, че само тогава управляващите, които са излъчени, управляват легитимно.
Премиерът Пламен Орешарски предложи да се запази Изборният борд към Министерски съвет. „Да запазим съществуващата организация, която ще ни бъде, надявам се, много полезна при изработването на нов Изборен кодекс”, предложи той.
Орешарски апелира да се обмисли възможността да се продължи работа по начина, по който Изборният борд е работил досега. Премиерът подчерта, че препоръките, които са извели на заседанията през отминалите месеци, са доста впечатляващи и в голяма степен мисли, че могат да бъдат добър ориентир и в усилията за подобряване на изборните правила.
Министър-председателят предложи участниците в борда да обсъдят възможността да се запази тази институционална рамка. Той посочи, че има вече установена традиция и добра практика да се събира вече изборният борд. Пламен Орешарски мисли, че е доста рисково, ако започнем да правим нови организационни форми.
„Бих искала да не заблуждаваме хората, че сега, когато всички експерти се втурнем да пишем новия, поредния Изборен кодекс (ИК), това ще реши проблема с отдръпването на мафията от публичния живот”, посочи Антоанета Цонева.
"Политическата система е дълбоко корумпирана, силно прогнила и много зависима от олигархичен елит и от мафиотизирани структури. Тези структури няма да се оттеглят от влиянието си върху нея, ако ние въведем една или друга избирателна система или направим нещо конкретно с ИК. Други механизми и друго противопоставяне изисква влиянието на мафията върху политическия живот", каза тя.
Изборният борд към Министерски съвет ще продължи да функционира и в следващите месеци. До това решение стигнаха членовете на борда на днешното си заседание, което предварително бяха обявили за последно. Целта на борда вече ще е не провеждане на избори, а дискусия на предложенията за промяна в изборни те правила.