Чуждестранни традиции, които правят туристите за смях
Обичаите и традициите в чужбина могат да създадат доста неудобни ситуации за чужденци. Знаете ли правилата за целувките в различните региони във Франция? По-добре ги научете, преди да пътувате. Ето най-странните обичаи в различните държави:
Целувка за поздрав в Бразилия
Не само французите приветстват някого с целувка. В Бразилия също се целуват по бузите за здрасти, в някои райони два, а в други дори три пъти.
В Рио де Жанейро например двете целувки се приемат за нормални, в Сао Паоло обаче обичаят е да се разменя само по една. В интернет дори има карта, която показва в кои държави колко целувки са традиция. Когато се срещнат двама мъже обаче, те обичайно не се целуват.
В Испания се казва "Исус" вместо "Наздраве"
Извинявате ли се след кихане? А казвате ли на другите "наздраве"? Етикетът за кихането не е напълно изяснен в България. В Испания обаче е задължително да се каже "Исус" (на испански звучи "Хесус"), когато някой кихне.
Значението е подобно, защото се има предвид Бог да пази кихащия от болести и да му върви на здраве. В допълнение, това предпазва от зло и от дявола, тъй като в уязвимия момент на кихане устата е отворена и се вярва, че така дяволът може лесно да проникне в тялото.
В Португалия се чукат с чук по главите за късмет
Жителите на морския град Порто отбелязват лятното слънцестоене по специален начин: с фестивал в нощта между 23 и 24 юни, когато в Стария град танцуват, слушат музика и хапват традиционните гриловани сардини.
Който иска да празнува обаче, не трябва да забравя да носи със себе си задължителния аксесоар: пластмасов шарен чук, с който се чукат един друг по главите за късмет. Преди това се е правело с праз лук. Фестивалът завършва с празнични фойерверки.
В Полша още съществува целуването на ръка
В България целувката по ръката вече не е "на мода", а по-скоро се приема като отживелица. В Пошла обаче тя все още е нещо напълно нормално и широко разпространено, особено по официални церемонии.
Тя обаче трябва да бъде внимателна, а не да "мляскате" жената по ръката. Целувките, от една страна, са знак на уважение. Добрите приятели се целуват по бузите, като три пъти е стандарт.
В британските пъбове не се оставя бакшиш
Когато искате да благодарите за доброто обслужване, казвате на бармана: Аnd one for yourself (в превод "И едно за теб"), когато поръчвате. Най-доброто време за посещаване на пъб е около 18:00. Тогава офис работниците, излизащи за бира след работа, се смесват с туристите.
В Норвегия завесите са само декорация
Вечер е интересно по норвежките улици - имаш чувството, че си в летен театър – къщите са ярко осветени, а завесите широко отворени. През прозорците можете да наблюдавате живота в къщата, защото завесите са само за украса. Необичайно е да се спуснат, когато стане тъмно.
В Китай е позволено мляскането
Други страни, други обичаи: шумовете по време на хранене не са много възпитани, според българските традиции. В Китай обаче обноските по време на хранене са по-различни от европейската практика.
Важно е никога да не си духате носа, когато сте на маса. За тази цел трябва да отидете до тоалетната. Сърбането и мляскането или говоренето с пълна уста обаче не се считат за проява на невъзпитание.
В Тайван не се пише с червено мастило
Червеното мастило има особено значение в Тайван. Там смятат, че писането с химикалка с този цвят носи лош късмет. Ако напишете на някого нещо с червено, му казвате, че не искате да имате повече нищо общо с него.
По-рано имената на осъдените на смърт винаги са били писани с червено мастило - неясно защо. Вероятно от там идва и този обичай.
В Полша се наричат на малки имена
В Полша обикновено наричат някого с малкото му име, дори и да е официално. Те самите се представят за господин и госпожа и следва малкото им име, например господин Петър или госпожа Мария. А колкото по-добре опознаят някого, толкова по-често се използват умалителни имена.
Клечките не се слагат в ориза в Япония
Който се храни с дървени клечки в Япония, не трябва да ги слага в ориза. Когато някой почине, японците приготвят ориз и поставят клечките вертикално в купата. Следователно това се свързва със смъртта. А никой не иска да мисли за смърт, докато се храни, нали?