Наказателната лихва за предсрочно погасяване на ипотека чрез рефинансиране или лични средства ще падне на 1%, ако парламентът приеме подготвяния от БСП нов закон. Той вече бе кръстен "За защита от банките".

В момента за потребителски кредити наказателната лихва при рефинансиране е 1%, а за ипотечните стига дори 5%, възмути се соцдепутатът Румен Гечев, който бе икономически вицепремиер в кабинета на Жан Виденов.

Гечев образно обясни, че заради високата лихва сега потребителите се женят до гроб за определена банка и ако се развеждат, то е по италиански, пише вестник "Стандарт". Повечето трезори слагат 3% наказателна лихва при по-бързо изплащане на заложен имот.

Социалистите планират още, ако банката отнеме единственото жилище на човек заради просрочена ипотека, да е задължена веднага да го отпише от списъка на длъжниците си. Сега за три пропуснати вноски трезорът изпраща съдия изпълнител, който продава имота на по-ниска цена, а останалият на улицата длъжник изплаща остатъка от заема си.

В момента това е доста разпространена схема за уреждане на "свои хора" с евтини имоти, твърдят от БСП. Въпреки това Гечев бе скептичен за приемането на закон за фалита на физическите лица.

Третата идея на БСП е при купуване на жилище "на зелено", за което е теглена ипотека, но строителят е фалирал и не го е завършил, банката, финансирала строителната фирма, да плаща за финализирането на проекта. Целта е хората да си получат имота.

Гечев обяви, че прави консултации с банки, но не спомена кои. Законът трябва да е готов за следващата сесия на НС след лятната ваканция. Той няма да действа със задна дата, а ще важи за новите заеми.

Според Гечев при подобни промени не е редно банките да компенсират с вдигане на лихвите. Защото те трябва по-добре да преценяват риска и да не стоварват цялата тежест на клиентите си.