Защо българинът сменя работата си?
Тенденцията за поскъпване на живота продължава и няма как да бъде компенсирана, освен с повишение на доходите. А приближава рецесия, предупредиха от КНСБ на пресконференция днес.
Около 1 000 600 българи живеят с доходи от 214 лв. на месец, показват последните данни на КНСБ. Хората с доход до 310 лева са 57.1% от домакинствата – 3 700 000 души. Лицата, които получават месечно 311 до 564 лева са 2 500 000 милиона. Едва около 13 на сто или 965 000 човека получават доходи, които са над минималната издръжка.
Както по-рано съобщиха от КНСБ четиричленно семейство в България се нуждае от 2254 лева на месец, за да живее нормално. Месечната издръжка за един човек в края на юни е достигнала 563 лева.
Изследването на трудовия климат на синдиката показва, че през 2012-та година всеки втори от българите, сменили работното си място, го е направил заради по-високо заплащане, а всеки четвърти - заради по-интересна работа. В изследването са участвали 3300 наети и самонаети лица.
Очертава се и тенденция на повече работещи учащи и по-малко работещи пенсионери.
45% от участниците в проучването никога не са оставали без работа, докато 65% са били или са безработни.
Търсенето на по-добре платено и по-сигурно работно място е най-честата причина за смяна на работата у нас.
Изследването показва още, че работодателите от средния и дребния бизнес не обръщат почти никакво внимание на развитието на човешките ресурси.
Голяма част от работниците у нас не проявяват интерес към повишаване на квалификацията си. Едва 10 процента от изследваните са посочили, че през миналата година са посещавали квалификационен курс.