Чуждестранни традиции, които правят туристите за смях (2 част)
Обичаите и традициите в чужбина могат да ви осигурят доста неудобни ситуации, затова е добре да сте подготвени. Вече ви представихме някои от най-странните традиции на чужденци, сега сме подготвили още толкова, за да ви спестим изчервяванията по време на почивката ви в чужбина:
В Намибия танцуват, когато вали
Местните са щастливи, когато видят дъждовни облаци, а наблюдаването на дъжда си е истинска атракция в Намибия. Някои твърдят, че жителите могат дори да усетят дъжда от няколко километра.
И тогава цели семейства, оборудвани с кошници за пикник, пътуват до мястото, на което вали, събличат си тениските и танцуват под дъжда, като туристите са поканени да се присъединят към тържеството.
Правила за целувки във Франция
Във Франция хората, които се познават добре, се поздравяват с целувката, на френски наричана Bise. Това е или истинска целувка, или просто докосване на бузата, сякаш целувката е във въздуха. В зависимост от региона, във Франция варира броят на целувките: в повечето области трябва те да са две, като първата да е на дясната буза.
В източната част на Франция се започва с лявата буза. Около Брест и Поату целувката е само една. В Париж и околностите целувките са две или четири, като дясната буза е първа. Мъжете също се поздравяват с целувки.
Младите жени се бият с върбови клонки
Според великденските традиции в Чехия, мъжете трябва да бият младите жени с върбови клонки по краката. Практиката има дълга традиция, според която това носи здраве и младост. Разбира се, става въпрос за леки потупвания, не за истински бой. Това се случва на Велики понеделник.
В Русия е важен броят цветя в букета
Когато подарявате цветя в Русия, е важно да ги преброите. Жените се радват само на нечетен брой цветя, като четният се подарява само за погребения и тежка загуба. Правилото важи и в други страни от Източна Европа (включително и България), а откъде произхожда обичаят, не е ясно. Цветът също е важен: жълтото цвете означава изневяра и ревност.
Любовни писма с цветни мъниста
Хората от племето зулу в Южна Африка изпращат писма без думи и с цветни мъниста. Жените правят малки амулети и ги дават на мъжа, когото обичат. В зависимост от цветовете, писмото казва и още нещо.
Тази традиция идва още от времето, когато хората от племето не са могли да пишат и да четат, затова са изпращали безмълвни съобщения. Сега традицията се е превърнала в сувенири за туристи, като белите перли значат надежда и истинска любов, черните са копнеж, червените са душевна болка, а розовото – упрек в отношенията.
Цветът на дрехите – според деня от седмицата
В Тайланд има традиция, според която във всеки ден от седмицата се носи определен цвят дрехи. Във вторник, например, се носи розово. Традицията датира от индуската митология. Ако винаги сте се чудили защо цветът на крал Бумибол е жълт, то отговорът е прост: роден е в понеделник.
Останалите дни от седмицата са с весели цветове: в сряда е зелено, в четвъртък оранжево, в петък синьо, в събота лилаво, а в неделя – червено. Разбира се, не всеки спазва традицията ежедневно, но когато се облечете в съответствие с традицията, показвате, че я уважавате.
В Италия не може да оставяте чадърите разтворени
Италианците са склонни към суеверие. Те не оставят обувки или шапки на леглото, тъй като това значи, че някой в семейството ще умре. Чадърите пък не могат да остават разпънати след разходка в дъжда, защото носи нещастие.
А ако искате да хвърлите мръсен поглед на някого, се прави знак с показалец и кутре, сочещи надолу. И докато при нас 13 е фаталното число, то в Италия е 17.
Разклатете чашата и сервитьорът ще спре да я пълни
В Абу Даби гостите трябва да разклатят внимателно чашата напред-назад, ако не искат да пият повече. Достатъчно е да направите това няколко пъти.
По този начин казвате на сервитьора по дискретен начин: "Не, благодаря, пих достатъчно". До този момент обаче сервитьорът ще пълни чашата ви, когато види, че тя е празна. Тази практика се прилага и в други арабски страни.
В Япония се влиза в тоалетната само със специални обувки
Който използва тоалетната в Япония, трябва да си смени обувките (независимо дали домашни или такива, с които е бил навън) със специални обувки за тоалетна. В Япония има ясно разграничение между чисти и мръсни места. Въпреки че тоалетните на местните вече са разположени предимно в апартаментите им, те все още се считат за нечисто място.
След използване на тоалетната не трябва да забравяте отново да си смените обувките. Приятен страничен ефект е, че не е нужно да чукате, за да разберете дали има някого в тоалетната, тъй като ако няма обувки отпред, тя най-вероятно е свободна.