Хърватия и Черна гора новият летен хит за българите
Екскурзии и почивки в Хърватия и Черна гора са новата лятна мода сред българите, научи „Монитор” от туроператори. Най-често обаче става дума за индивидуални туристи или групи до 10 човека от познати и приятели, които с автомобили посещават атрактивните държави.
Организираните екскурзии са на цени от 265 лв. за четири дни и настаняване в тризвезден хотел до 660 лв. с обиколка на Плитвички езера, Дубровник, Тригор и Сплит.
С около 60 на сто повече от миналата година обаче са желаещите да прекарат цяла почивка в Хърватия, като настаняването е в Шибеник и така хората отскачат и до националните паркове и също се радват на морето.
Хотелите в близост до природните забележителности са с цени от 80 до 160 лв. на вечер за двама с включена закуска и безплатен паркинг. Промоции дават пакетна цена от настаняване и пакет билети за посещение на местните забележителности в радиус до 30 км.
Ако човек избере да се настани на самия бряг, цените на вечер скачат до 220 лв. за четиризвезден хотел с открит басейн с гледка към Адриатика.
Най-високи са цените в Черна гора, като дори тризвездните хотели започват с оферти от около 180 лв. на вечер за двама и стигат до 500-600 лв. По-назад в сушата обаче се намират предложения за тризвездни места за около 100 лв. на вечер.
8-те най-евтини туристически дестинации в Европа
От туроператорска фирма обясниха, че ваканция на Адриатика е не за изтягане на плаж, а за активните хора, които искат всеки ден да се разхождат, да се возят с корабче, да сменят ландшафта и да разглеждат природни забележителности.
Средната цена за седмица с ползване на местните атракциони и прехрана по заведения излиза около 1200-1400 лв. на човек. В същото време у нас, по искане на Регионалната туристическа камара в Бургас, екипи на Икономическа полиция и инспектори на Комисията за защита на потребителите започват масирани проверки на туристически автобуси, които влизат у нас през пунктовете в Русе, Кардам, Калотина и Капитан Андреево.
Причината е засиленото посещение на чужди групи, които тайно са договорили цени със собствениците на малки хотели, но прескачат партньорството с български туроператори, каквото е законовото изискване.
Така нелегалните туроператори прибирали парите в джоба си и нищо не постъпвало в държавната хазна.
По данни на Регионалната туристическа камара в Бургаска област 75% от офисите за недвижими имоти, ръководени от чужди граждани, предлагат нелегално и туристически услуги.