Изследване на независимия институт „Хужун рисърч” и консултантската компания „ГрупМ Нолидж” в Китай показа, че хората с лично богатство поне 10 милиона юана (1.6 милиона долара) са се увеличили с 3% за една година и са станали 1.05 милиона души.

Броят на милионерите в Китай, който се увеличаваше с драстични темпове, бележи най-малък ръст от пет години насам заради затрудненията на икономиката и на фондовата борса, предаде АФП.

Броят на „супер богатите" китайци с лично състояние от поне 100 милиона юана е нараснал само с 2% до 64 500 души, също най-бавния ритъм от пет години насам, показва изследването.

Забавянето идва на фона на намаляването на растежа на втората най-голяма икономика в света до най-ниското му ниво от 13 години насам, съобщава bTV

Само една четвърт от китайските милионери били „много уверени" за икономиката на страната в идните години спрямо 28% през 2011 г. и близо 50% през 2010 г, показва още изследването.

Столицата и политически център на Китай Пекин е градът с най-много милионери - 184 000 или 17.5% от общия им брой, следва Шанхай със 147 000.

Затрудненията на фондовата борса също са допринесли за забавянето на растежа на богатото население, като основният индекс на борсата в Шанхай е нараснал само с 3.17% миналата година.

Около 16% от 160 000 китайски милионери определили инвестициите на фондовата борса като основен източник на богатството им - понижение с 5% спрямо 2011 г., показва още изследването.

Китайските милионери продължават да инвестират най-много в недвижими имоти, въпреки регулациите на правителството, целящи охлаждане на пазара. Те обаче все повече търсят подобни инвестиции в чужбина.