Държавните облигации стават по-атрактивни
&format=webp)
Държавните облигации ще станат по-атрактивни за чуждите и българските инвеститори. Българските държавни ценни книжа ще могат да се използват като обезпечение от банките при рефинансиране от Европейската централна банка, както и при получаване на кредити от Европейската инвестиционна банка, научи "Стандарт".
Промените ще станат факт най-късно до края на годината, като за първи път родните ДЦК ще могат да се използват като обезпечение наравно с облигациите на финансово най-стабилните страни в Европа.
Българските облигации ще могат да се използват, например, за обезпечение при кредитни линии от ЕИБ за енергийна ефективност. Промените ще важат с еднаква сила както за държавните облигации в евро, така и за тези в левове, научи "Стандарт".
Освен това за обезпечение пред ЕЦБ и ЕИБ ще могат да се използват не само новите емисии облигации, а и книжата, които вече са в обращение. С промените родните ДЦК ще бъдат много по-атрактивни за инвеститорите от страната и чужбина.
Така пък държавата ще може да пласира новите си емисии облигации при по-добри условия. С актуализацията на бюджета за 2013 г. таванът на нов държавен дълг, който може да се пусне през настоящата година, беше увеличен с 1 млрд. лв.
Все още обаче не е обявено облигации на каква стойност ще бъдат пуснати до края на годината. И дали допълнителните книжа ще се пласират на външния пазар, на вътрешния или ще се търси някаква комбинация на нов външен и вътрешен дълг.
За месец септември обаче вече е планирано пускането на държавни облигации на обща стойност над 384 млн. лв. На 4 септември ще бъде пусната нова емисия левови облигации с номинал 300 млн. лв. и срок от една година.
След това ще бъдат преотворени две емисии облигации, първите книжа от които бяха пуснати през януари. Ще бъдат пласирани левови книжа с номинал 45 млн. лв. с падеж 2018 г., както и еврови с номинал 20 млн. евро и падеж 2020 г.
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)