Кредитите в лева набират скорост през лятото
С допълнителни 5% само за месец е нараснал делът на хората, които са изтеглили ипотечните си кредити в българска валута. Това отчитат в анализите си за месец юли консултантската компания Кредит Център и сайтът www.creditpoint.bg.
Причината, според експертите, се крие в това, че условията по кредитите в лева се подобряват по-бързо, в сравнение с тези по кредитите в евро, както и че при изтеглянето на левов кредит отпада необходимостта от превалутиране на месечната вноска, когато доходите на потребителите са в български пари.
„През последните месеци, когато нашите клиенти трябва да изберат валутата на ипотечния си кредит, изборът им все по-често спира на лева”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център и Creditpoint.bg.
„Освен че няколко банки вече предлагат малко по-ниски лихви по левовите си кредити, на пазара могат да се намерят и оферти с по-висок процент финансиране, ако кредитът бъде изтеглен в българска валута.
В повечето банки пък лихвите по кредитите в лева и евро са изравнени. Всичко това кара потребителите да се спират на родната валута, търсейки максимално изгодния заем”, допълва Тошев.
По думите му юли е бил сравнително активен за пазара на ипотечно кредитиране, което е продължение на тенденцията интересът към ипотечните кредити през лятото на 2013 г. да бъде по-голям спрямо предходните няколко лета.
По данни на www.creditpoint.bg нарастващият интерес към потребителските кредити, започнал в началото на лятото, продължава и през юли и август.
Основният мотив за теглене на потребителски кредити остават належащите ремонти на домовете, следван от рефинансиране на натрупани по-малки задължения, допълване на средства за покупка на недвижим имот, покупка на ново обзавеждане и др.
Очакванията на консултантите е този интерес да се запази и през следващите месеци до края на годината.
През месец юли средният размер на изтеглените кредити за страната в евро е 35 010. Съотношението между българската и европейската валута е в полза на лева – 61% от изтеглените ипотеки, отчитат от Кредит Център.
Кредитите в български пари продължават да набират популярност. През изтеклия летен месец 54 на сто от заемите в столицата са в лева, като в провинцията техният дял е дори по-сериозен.
Най-висок остава средният размер в София – малко над 42 000 евро, а най-ниска е стойността му в Пловдив – 20 452 евро, отчитат от компанията. В морските градове Варна и Бургас средният размер се равнява съответно на 35 979 и 32 978 евро.
Потребителите между 26 и 35 години остават най-активни на ипотечния пазар – те представляват 52.4% от всички. Нараснал е делът на кредитополучателите над 45 години – през юли те са близо 19% от всички при 13.6% в предходния месец.
Най-младите остават без съществени промени в поведението си на пазара – те са 3.1% от общия брой потребители, посочва се още в анализа на Кредит Център.
И през юли 80% е делът на заемите между 10 000 и 50 000 евро. Останалите 20% са сравнително равномерно разпределени между останалите размери на ипотечните кредити, като близо 7% от заемите през месеца са между 50 000 и 70 000 евро.
Най-малко са кредитите до 10 000 евро – те заемат малко над 3% от всички. Външен заем над 90 000 евро са предпочели 4.8% от всички потребители през юли.
Покупката на жилище е причината за над 98.6% от потребителите да изтеглят ипотечен кредит през юли. За лично ползване заеми са взели останалите 1.4%.
Без промяна спрямо юни остават сроковете, в които хората решават да погасят ипотечните си заеми. Отново най-предпочитаният период е този между 16 и 20 години – близо 40% от потребителите избират именно него.
От 21 до 25 години решават да изплащат кредита си малко над 30 на сто от кредитополучателите. Около 5% избират дълъг период – над 30 години, а под 10 години срок на погасяване е изборът на 1.8% от клиентите, посочват от Кредит Център.
Най-предпочитаният процент на финансиране остава този между 60% и 70%, посочват още от компанията. С около 1% по-малко – 23.8%, е делът на хората, избрали външни средства, покриващи от 70% до 80% от стойността на сделката.
Процент от 90% до 100% избират 0.8% от потребителите, до финансиране до 40% прибягват малко над 5% от потребителите на ипотечни кредити в страната.