Близо 40% от най-високоплатените главни изпълнителни директори на компании в САЩ през последните две години са били уволнени, принудени да получат спасителни средства от държавата или пък са ръководели компании, които са заплатили огромни суми по обвинения в измама.

Това е заключението на нов доклад, който се опитва да определи връзката между слабото корпоративно представяне и достигащото до небесата заплащане на ръководителите на компании.

Проучването е дело на либералния Институт за политически проучвания във Вашингтон. То е поредното от редица проучвания, в които институтът и други групи описват неоправдано високото заплащане на ръководителите на големи компании.

Освен фактите от самото проучване в него се цитират данни от друг доклад, според който разликата в заплащането на шефовете на компании и обикновените служители е скочила през миналата година до 354 към 1 в сравнение със 195 към 1 през 1993 г.

“Нашите анализи разкриват повсеместно слабо представяне сред корпоративния елит в САЩ,” се казва доклада. “Главни изпълнителни директори, които се представят слабо, редовно попадат в класациите за най-високоплатените шефове през последните две десетилетия.”

Според проучването 22% от най-високоплатените главни изпълнителни директори са управлявали компании, които или е трябвало да получат спасителни средства от държавата, за да оцелеят по време на световната криза от 2008 г., или пък направо са фалирали.

Бившият главен изпълнителен директор на Lehman Brothers Holdings Inc. Ричард Фълд (на снимката) например е бил в класацията на 25-те най-високоплатени ръководители на компанията осем години подред, докато в крайна сметката управляваната от него банка не фалира.

Други 8% от CEO-тата са оглавявали компании, които са платили огромни глоби или извънсъдебни споразумения по обвинения в измами. В някои от случаите самите шефове е трябвало да плащат глоби за тяхното собствено неуместно поведение, като променяне на датите на опции за закупуване на акции с цел увеличаване на заплащането си, според проучване.

Допълнителни 8% от шефовете пък са били подлагани на най-голямото унижение — да бъдат уволнени заради слабо представяне, според доклада.

Разбира се в тези случаи опозорените шефове не са връщали никаква част от огромните си възнаграждения. Нещо повече, средната стойност на така наречените „златни парашути“, с които уволняваните шефове са си тръгвали от компаниите, е била 48 млн. долара.