Убийци на живот: пустините рекордьори
Около една трета от повърхността на Земята е покрита с пустини - сухи области с изключително малко валежи и почти никаква растителност. Вижте кои са най-сухите, най-горещите и най-солените места на планетата:
Най-старата пустиня в света: Намиб, Намибия
Пустинята Намиб, простираща се по крайбрежието на Намибия, съществува от поне 55 млн. години, което я прави най-старата пустиня в света. Тук падат по-малко от 10 мм валежи на квадратен метър годишно.
Тази огромна пустиня с площ около 80 900 кв. км е почти напълно безплодна и необитаема, но е дом на една от най-високите пясъчни дюни, която надхвърлят 300 метра.
Най-сухата пустиня в света: Атакама, Чили
Десет извънземни пейзажа, които могат да се видят на Земята
Пустинята Атакама, намираща се в северната част на Чили, е едно от най-сухите места на Земята. Средните валежи в тази част на Чили са 1 мм на квадратен метър годишно, но в някои от регионалните метеорологични станции никога не са докладвали и капка дъжд.
Пустинята е толкова суха, че местните планини, които надхвърлят 6500 метра, нямат ледници.
Най-солената пустиня в света: Уюни, Боливия
Уюни в Боливия е най-голямата солена пустиня. Тя обхваща 10 582 кв. км и съдържа 10 милиарда тона сол. Най-голямото солено поле на планетата преди е било езеро, наречено Минчин.
След като изсъхва, то оставя след себе си огромна повърхност, покрита със сол. Освен сол, в пустинята Уюни се намират половината от световните запаси от литий.
Най-младата пустиня в света: Аралкум, Узбекистан и Казахстан
Аралско море, което се намира между Казахстан и Узбекистан, е било четвъртият по големина в света солен водоем, който покривал площ от 68 000 кв. км. От 1960 г. обаче морето постепенно изчезва заради проектите за напояване на Съветския съюз.
През 2007 г. морето покрива 10% от първоначалния си размер, а останалата част е заменена от най-младата пустиня на планетата – Аралкум.
Най-голямата пустиня в света: Сахара, Северна Африка
Десет места, на които най-добре да не вярвате на очите си
Сахара, най-великата пустиня, обхваща голяма част от Северна Африка и е почти толкова голяма, колкото Европа или територията на САЩ. Тя заема 9 млн. кв. км и граничи на запад с Атлантическия океан и на изток с Червено море.
Пустинята обхваща огромни части от единадесет африкански страни. В либийската пустиня, част от Сахара, е измерена най-високата температура в света - 57.8 градуса, през 1922 г.
Най-малката пустиня в света: Каркрос, Канада
Канадската пустиня Каркрос е само 2.6 кв. км. Тя се счита за най-малката пустиня в света, въпреки че всъщност е твърде влажна, за да се нарече истинска пустиня. Независимо от това, че е много по-суха от региона около нея, в нея падат около 50 см валежи на квадратен метър годишно.