Кризата удари най-леко София
Кризата в строителството е ударила най-леко столицата. Това показват данните на председателя на регионалната комисия към парламента Димчо Михалевски. Според тях броят на големите компании в София, които имат право да изграждат обекти от първа и втора категория, като например пътища, е намалял през последните три години с 19.22% или със 188 фирми.
Така броят им е паднал от около 980 на 790 компании. Най-голям е бил ударът за големите строителни фирми в регионите Смолян (-57.38%), Враца (-45.33%), Плевен (-44.19%) и Монтана (-42.86%). Средно в цялата страна от пазара са отпаднали близо една трета от големите компании.
За последната година общо 2600 малки и големи строителни компании са спрели работа. Голяма част от тях обаче са се пререгистрирали, слели или разделили. Регистрират се и нови строителни фирми. Така през 2013 г. броят им е 4103, докато през 2009 г. е бил 5608.
Първите две категории в професионалния регистър на строителите всъщност дават право да се изпълняват най-големите строителни поръчки, пише вестник "Стандарт".
Без да са защитили първа категория, фирмите нямат право да строят предприятия с капацитет 500 работни места и съоръжения към тях, не могат да обновяват паметници на културата със световно и национално значение, магистрали, пътища 1 и 2 клас, метро, летища, пристанища, електро и газопреносни мрежи, големи електрически и топлоцентрали, водопреносни мрежи и язовири.
Компаниите, които нямат втора категория, пък остават извън борда за поръчки, в които се изграждат третокласни пътища, големи сгради с капацитет от 1000 и повече посетители, големи производствени цехове, електрически централи и топлоцентрали с мощност от 25 до 100 мегавата, съоръжения и инсталации за третиране на отпадъци.
Не могат да печелят поръчки и за ремонт на паметници с местно значение. Причината голяма част от фирмите да отпаднат от регистъра не е в липсата на капацитет в самите компании, а в недостига на поръчки, което прави за тях невъзможно да покрият изисквания за тези категории оборот за предходната година, обясни Михалевски.
За да получи една фирма първа категория, изискванията в момента са минимален оборот за предходната година от 3 млн. лв., над 50 назначени строители, както и да има дълготрайни материални активи за над 500 000 лв., припомни Михалевски. За втора категория се изисква оборот от 1.5 млн. лв., 30 души персонал и активи за над 200 000 лв