Седмицата бе важна за развитието на борсовите пазари - както у нас, така и в чужбина. В центъра на вниманието бе Федералния резерв на САЩ, който изненада пазарите с решението си да запази месечния лимит на изкупуваните държавни облигации на 85 млрд. долара при очаквания за намаление с между 10 и 20 млрд. долара месечно, коментира за Porofit.bg Даниел Димитров, портфейлен мениджър в УД „Реал Финанс Асет Мениджмънт“.

Въпреки това в изявлението след заседанието бе изтъкнато, че най-голямата икономика върви към възстановяване, но то все още е по-слабо от желаното. Пазарите реагираха положително и американската сесия завърши със сериозен ръст, като водещите индекси Dow Jones Industrial Average и S&P 500 регистрираха върхови стойности от създаването си. Очаквано, днес ръст отчитат и азиатските пазари, а фючърсите на европейските също се повишават.

На БФБ-София голямата новина от последните сесии бе прехвърлянето на голям пакет обикновени акции на Химимпорт АД (вероятно собственост на Aberdeen Equity Fund). То отпуши търговията с емисията, която отчете ръст от около 15% спрямо нивата от предходната седмица.

Този ръст се прехвърли и към други от т.нар. „сини чипове“ – „Албена“ АД, „Албена Инвест Холдинг“ АД, ТБ „Централна кооперативна банка“ АД, „Монбат“ АД.

След добрия старт на календарната година влошената политическа ситуация натежа на родния пазар. На практика от началото на месец юни борсовите индекси се движат в тесен рейндж. В същото време водещите индекси по света регистистраха максимални стойности, на места надвишаващи предкризисните нива.

За съжаление, ние сме далеч от това да достигнем нивата от 2007 г., но с отминаването на отпускарския сезон очаквам търговията да се активизира.

Вчера забелязахме прибиране на част от печалбите от страна на спекулативно настроените пазарни играчи, заради което и четирите индекса завършиха на червено. Възможно е тази тенденция да се запази и днес, но като цяло сентиментът на пазара е позитивен и не би следвало спадът при отделните позиции да бъде по-голям от 0.5% – 1.0%.

Като цяло считам, че родните индекси имат потенциал да отчетат ръст от 5 – 10% в рамките на следващите седмици, вземайки предвид и приближаващия край на третото тримесечие – период, в който и институционалните инвеститори по правило се активизират.