Сложи ли Бен Бернанке край на мечия пазар при златото?
Когато вчера Бен Бернанке обяви, че Федералният резерв на САЩ няма да намалява количеството на изкупуваните всеки месец държавни облигации за 85 млрд. долара, златото приветства новината с отворени обятия. Цената на жълтия метал бързо нарасна с над 50 долара на тройунция, за да достигне най-високото си ниво от седмица.
Според Питър Боквар, старши анализатор в Lindsey Group, засега сме видели само началото на реакцията на златото на новината.
"Двегодишният мечи пазар при златото приключи и движението нагоре в цената ще продължи," казва Боквар.
"Златото е вашата защита срещу мерките на Фед и в моите очи Фед изгуби доста благонадеждност днес," казва Боквар пред CNBC.com. "Точно когато си мислиш, че Фед е прекалено умерено настроен, те правят нещо още по-умерено, а мнозина на пазарите бяха изненадани."
За Боквар движението в цената на златото след изявлението на Фед е в резултат на "идеята, че резервът ще повтори грешките от средата на миналото десетилетие и ще задържи доста повече от необходимото така нареченото количествено улесняване."
Според Марк Дау обаче тезата на Боквар вече е била оборена.
"Хората като него по света не научиха, че са в грешка за златото през цялото това време," казва Дау. Според него идеята, че количественото улесняване ще създаде голяма инфлация "е до известна степен безсмислена, защото широките пари не се увеличават. Тези пари в крайна сметка свършват като резерви."
Трейдъри обаче смятат, че фундаменталната ситуация се е променила. Решението на Фед от вчера е накарало Антъни Грисанти, основател на GRX Energy, да смени песимистичната си нагласа относно златото с оптимистична, но не поради причините, посочени от Боквар.
"Причината е не толкова фактът, че Фед продължава с количественото улесняване," казва Грисанти. "Това е по-скоро посланието, което се изпраща, а именно, че икономиката е в толкова лошо състояние, че не можем да ограничи 10 млрд. долара помощи.
Това означава, че би трябвало да притежавате златото, за да се предпазите и по тази причина променям мнението си за златото", казва Грисанти.
Дори Дау не скъсява златото след вчерашния скок в цената. "По-дългосрочният хоризонт е, че щатската икономика ще се оправи, лихвите ще се покачат, а златото ще поевтинее," казва Дау.
"Повечето хора, които говорят публично за златото, са все още мечи настроени и докато това не се промени и хората не станат отново бичи настроени, ръстът вероятно ще продължи."