Съвременните технологии правят това, което за което древните алхимици само са мечтали: изкуствените заместители и ароматизатори изместват и успешно имитират традиционната храна, разполагаме с материали, чиято здравина е непостижима за природата... Доказателство са и тези материи, от които се шият дрехи. Освен от памук, вискоза, лен, вълна и други традиционни материали, можете да се облечете и в материи от:

10. Вино.

Художничката Дона Франклин и микробиологът Гари Кас, били впечатлени от фината дантела, останала по бъчва от ферментацията на виното. Първите опити да се създаде винена рокля са направени през 2007 г., като нейният цвят и текстура зависят от вида на виното, използвано в конкретния случай. Тъканта запазва и аромата на виното (достойнство или недостатък, нека всеки да реши за себе си). Тази година се очаква появата на нова версия на роклята, която според създателите обещава да има по-висока устойчивост на износване.

9.Отпадъци от производството на тофу.

От люспите на соята, които остават след производството на тофу, се произвежда соева прежда. Най-големият производител в света е китайската Soysilk. Соевата коприна се прави от белтък, познат като „растителен кашмир“, и е изключително мека. Тя обаче не се използва самостоятелно в текстила, тъй като не притежава необходимата здравина.

8.Коприва

Експерти от De Montfort University (Великобритания) са разработили нов плат от най-непретенциозното растение на света – коприва. Този плат има уникални свойства: по-здрав от памука, на практика не гори, а необходимите материали растат много бързо, без никакви пестициди и дори без много вода. Материалът, който се нарича STINGplus се състои от 25 процента влакна от коприва и вълна - 75 процента.

7.Милиони миниатюрни организми

SeaCell е плат, изработен от влакна от целулоза и микроводорасли, от австрийската фирма Zimmer AG. Производителите твърдят, че техните продукти са по-меки от памук и през тази материя кожата диша по-добре. Едно изследване показва, че при контакт с кожата, тази тъкан подобрява притока на кръв към кожата и подхранва, затова се използва за бельо, включително и и спално.

6.Пластмасови бутилки на Pepsi

Всяка година се изхвърлят милиони пластмасови отпадъци. Това вдъхновило Newlife да превърне пластмасата в полиестер. Друг плюс - производството на рециклирани тъкани отнема много по-малко енергия, отколкото производството на нов полиестер. Платът на Newlife се използва от няколко фирми, работещи в модната индустрия. Giorgio Armani, например, го използват за създаване на една от неговите рокли през 2012 година.

5.Кокосов орех

Кокосовите влакна са известни със своята еластичност. Всяка година около 20 милиарда кокосови орехи се използват в хранителната промишленост, за медицински и козметични цели. Черупката на всички тези плодове отива за боклук, докато компанията Cocona Inc. не разработи технология за неговото превръщане в тъкан, която има полезни свойства като абсорбция на миризми и бързо съхнене.

4. Борови иглички.

Боровите игли се събират и се превръща в биоразградими материали, подобни на лен. Този плат абсорбира влагата, затова от него често се шият спортни облекла. Освен това той е лек и топъл и много подходящ за дрехи за хладно време.

3.Царевица

Материята Ingeo е разработена през 2005 г.от специалистите на NatureWorks LLC в Небраска. Първо от царевица се извлича захар, която след това се подлага на полимеризация за получаване на пластмасови влакна. След това влакната се усукват на топки, които, в допълнение към обичайните пластмасови изделия, се ползват и за производството на дрехи и бельо. Предимство е, че производството е по-малко енергоемко в сравнение с конвенционалните технологии за производство на полиестер и найлон.

2.Утайка от кафе

Тайванската компания Singtex Industrial произвежда платове, съдържащи много необичаен материал - утайка от кафе. Кафето има способността да неутрализира неприятните миризми. Количеството кафе за една чаша е достатъчно за три тениски. Тази тъкан се използва главно за производството на спортни дрехи, тъй като тя не пропуска ултравиолетови лъчи и изсъхва бързо.

1.Слуз на риба

В океана живее същество, наречено атлантическата миксина (Myxine glutinosa). Това не е съвсем риба – по-скоро нещо средно между гръбначно и безгръбначно. Миксината отделя слуз, която ѝ помага да избяга от хищници. Изследователят Гуелф Дъглас и неговият екип изолирали от таз слуз отделни влакна и установили, че те са около 10 пъти по-здрави от найлон. Въпреки това, от търговска гледна точка, производството на тази тъкан няма смисъл.