Как ще ни се отрази бюджетната криза в САЩ?
САЩ изпадна в дълбока политическа криза и част от федералните институции в страната затвориха врати за първи път от 17 години насам.
И докато това кога ще се върнат отново на работа близо 800-те хиляди държавни служители слабо ни засяга, въпросът, който се върти в главите на родните инвеститори и потребители, е ще ни засегне ли кризата в САЩ по някакъв начин и как точно?
Може би най-осезателното направление, по което е възможно да ни се отрази кризата, е по отношение на нивата на търговия на щатската валута и евентуалното й отражение върху фондовите пазари в Европа и у нас.
Както всички знаем, борсите не са с добри нагласи към фактора „несигурност“, който често изяжда голяма част от потенциалния доход на инвеститорите. Особено с пълна сила важи това в момент, когато много от европейските индекси достигнаха нови рекордни нива през изминалия месец и след силно представяне от началото на годината.
Всичко това отваря пътя за една по-солидна корекция на фондовите пазари при по-дълго задържане на политическата криза отвъд океана.
Добрата новина за родните инвеститори е, че БФБ е доказала своята относителна устойчивост на външни фактори и слабата си връзка с международните пазари. В случая ниската ликвидност на пазара, както и липсата на много чуждестранни участници, може да е добра новина и да ни остави встрани от евентуалното изтегляне на международни капитали от фондовите борси.
Повечето от пазарните специалисти смятат, че политическата криза в САЩ ще инициира по-нататъшно поевтиняване на долара спрямо всички основни валути. Колкото по-дълго се задържа тази обстановка, толкова по-силно се очаква да се обезценява и щатската валута.
Предвид на фиксираността на лева към еврото, поскъпването на единната валута спрямо долара ще се изрази в съответно поскъпване и на лева спрямо долара. А какво означава по-скъпият лев?
На първо място, скъпият лев е добра новина за шофьорите, защото ще се понижи петролната компонента в цената на литър бензин и дизел (петролът се търгува в долари на международните пазари и по-скъпият лев ще купува повече петрол).
Нещата се подобряват още повече от факта, че щатската несигурност доведе до силно поевтиняване в цената на петрола на международните пазари (суровината поевтинява в девет от последните десет дни). За съжаление, голяма част от резерва за понижение в цената на бензина и дизела, както показва често практиката, може да бъде изядено от петролния сектор (с увеличаване на маржина на печалбата му).
Щатската ситуация, противно на традиционните схващания (че златото поскъпва в моменти на кризи), доведе след себе си поевтиняване в цената на златото. Това, в съчетание с евентуално поскъпване на лева спрямо долара, означава по-изгодни възможности за покупка на бижута (особено с наближаване на коледните и новогодишните празници). И тук трябва да се има предвид обаче, че бижутерийният сектор може да „изяде“ част от тези печалби.
Поскъпването на лева ще означава и по-евтина електроника (основна част от която се произвежда в Китай и останалите азиатски страни, обвързани с щатския долар). Това най-вероятно е особено добра новина за потребителите, предвид на предстоящите коледни и новогодишни празници и факта, че смартфоните и таблетите често са водещи в списъците на желаните подаръци.
По-скъпият лев спрямо долара би направил доста по-достъпни и новогодишните екскурзии отвъд океана.
Естествено, скъпият лев не е особено добра новина за родните компании износители, правейки стоките им относително по-скъпи на международните пазари, където доларът е основна валута.
Тези, които пестят в долари, може би е добре да се замислят дали да не се преориентират към пестене в евро, което намалява валутния риск и риска от обезценка на спестяванията при силно поевтиняване на долара.
Разбира се, налице е и обратната страна на монетата – ако вярвате, че доларът ще продължи да се обезценява, може да потърсите краткосрочни кредити в долари и да се облагодетелствате от евентуалното последващо „обезценяване“ на този кредит.