Компаниите, които се грижат най-добре за децата на служителите си
Facebook наскоро обяви плановете си за строителството на градче за 120 милиона долара, близо до кампуса на компанията в Менлоу Парк с голям списък от удобства като ресторанти, магазини за хранителни стоки, за ремонт на велосипеди, фризьор - дори дневна грижа за кучета. Едно нещо обаче липсва в този списък: детските градини.
Технологичният гигант не е малцинство. Компаниите често планират скъпи офиси с фитнеси, кухни, стаи за развлечение и други удобства, с които да привлекат и задържат най-добрите си служители. Но много рядко в този списък е включена дневната грижа за деца. Една 7% от американските компании предлагат такава услуга за служителите си според проучване от 2012г. Този процент остава неизменен от 2005 г. Една от причините е разбира се финансова: построяването на сграда дори за стотина деца ще струва на компаниите 1.7- 2 млн. долара, съобщава Си Ен Ен.
Въпреки липсата на детска грижа, Facebook остава компания, която предлага редица привилегии на служителите си с деца. Двойките, които родят или осиновят дете, получават чек за 4 000 долара бейби бонус. Компанията щедро отпуска и четири месеца отпуска за родителя на новородено, който работи за компанията. Въпреки това говорител на социалната мрежа не успя да отговори дали Facebook планира още нещо в тази посока. „Предлагаме много възможности за нашите служители да живеят по-добре и постоянно оценяваме потенциала за нови предложения“, каза говорителят.
Google и Cisco са сред малкото технологични компании, които предлагат детска грижа. Cisco има два детски центъра в кампуса си, а Google – четири.
Google , която оглавява класацията на Fortune за най-добър работодател в тазгодишния списък най-вече заради политиката си „първо семейството“„ предлага на младите майки пет месеца платен отпуск по майчинство, 500 долара бонус, по-добри места за паркиране и дори високи столове във всички свои фирмени кафенета .
Базираната в Санта Клара Intel е избрала друг път: тя работи в партньорство със 17 детски градини, които компенсират щесростта на технологичната компания, приемайки децата на служителите ѝ с предимство.
В Yahoo присъствието на Мариса Майер се усети и с това, че тя първа разреши платения отпуск по майчинство. Сега младите майки получават 16 седмици, а младите бащи 8. Освен това родителите получават бонус от 500 долара за разходите, които предстоят с раждането на бебето.