Фалшивите туитове, които разтърсиха борсите
Фалшивите съобщения в Twitter се разпространяват бързо и понякога успяват да всеят сериозна паника на пазарите, нанасяйки огромни щети на компаниите, които са на прицел. Нека видим няколко примера
Акаунтът на агенция Associated Press в Twitter бе хакнат и на него се появи съобщение за експлозия в Белия дом, при която е ранен президентът Обама. В рамките на секунди, Dow пада със 145 пункта и в рамките на три минути изтрива 136 млрд. долара от борсовата капитализация на Уолстрийт. В случая паниката не идва от устройствата за автоматизирана и високочестотна търговия, а от традиционните инвеститори и мениджъри. По ирония фалшивият туит пристига едва три седмици, след като SEC дава достъп на трейдърите до социалните мрежи.
30 януари 2013: Сарепта Therapeutics
Котировките на биофармацевтичната компания Sarepta Therapeutics падат с над 10% след фалшив туит, съобщаващ за финансови нередности
29 януари 2013: Изслушване
Фалшиво съобщение на изследователската фирма Muddy Waters обявява, че компанията е станала обект на разследване на Министерството на правосъдието, което води до 25% спад в цената на акциите ѝ.
26 август 2012
Фалшиво съобщение в Twitter от министъра на вътрешните работи на Русия обяви смъртта на президента на Сирия Башар ал Асад. Това моментално доведе до покачване на цената на петрола с 1 долар.