Приеха мораториум за продажба на земеделска земя на чужденци
Депутатите приеха Решение за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху земя на територията на Република България от страна на чужденци и чуждестранни юридически лица до 1 януари 2020 г. Гласуваха 221 народни представители, от които 171 – „за”, 38 – „против”, 12 – „въздържал се”. Предложението бе внесено от „Атака“.
"За" гласуваха от "Атака", ГЕРБ и част от БСП.
По силата на решението Министерски съвет ще трябва да подготви законодателни промени за налагане на ограничения относно придобиването на земеделска земя.
„България ще има тежки проблеми с европейския си образ след приемането на това решение“, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков в отрицателен вот след приемането. „Днес 42-то Народно събрание показа, че очевидно не познава нито историята на Конституцията, нито пътя, който в последните 10-15 години извървя България. С внушително мнозинство се приема да изглежда на пръв поглед приемлив, с мотиви, които не отговарят на съдържанието на Конституцията”, добави Миков.
Междувременно говорителят по въпросите на вътрешния пазар на ЕК Шантал Хюс заяви, че комисията няма правомощия да удължи мораториума за продажба на земеделски земи у нас на чужденци и страната ни е заплашена от наказателна процедура. Ако страната ни иска той да остане в сила и след началото на идната година, трябва да получи съгласието на всички останали страни от Евросъюза.
На това Адриан Андреев от „Атака” възрази, като каза, че досега няма държава,която да е изключена от ЕС. „Унгария тръгва по пътя на връщане на благата на унгарския народ в ръцете на унгарския народ”, каза депутатът.
Българската земя не е интересна за чужди инвеститори, според министъра на земеделието
В този си вид българската земя не е интересна за ползване от чужди инвеститори, защото тя е раздробена. Това каза пред журналисти в парламента министърът на земеделието и храните Димитър Греков, предаде „Фокус”. „Тя се ползва от едрите земеделци в нашата страна в такъв вид, защото те са успели да я комасират по такъв начин, че съчетават интересите на много от хората, които я отдават под наем. Но тя в такъв вид, който е сега – разделена, некомасирана – не представлява интерес”, обясни министърът. По думите му не е толкова опасно земята да бъде отдадена под наем или да бъде купена.
„Нашата основна роля е да търсим възможности и начини за ограничаване, защото не можем да отворим главата отново за присъединяването ни в ЕС”, добави той. Той каза, че мисли, че не може да се постигне съгласие по дипломатически път с останалите държави-членки на ЕС. На въпрос дали е възможно да има защитени зони, които да не се продават на чужденци, Греков каза: „Възможно е това да се получи. В крайна сметка може да се направи, но със законова разпоредба, със законови промени”.
Според министър Греков влизането на чужди инвеститори ще вдигне рентите. По думите му все още няма създадена група, която да разпише правила и ограничения, защото няма интерес от чужди купувачи на земя.
„Виждате, че и китайците, които бяха в Северозападна България, се изнесоха от нашата страна. Земеделското производство не е така, както го гледаш отстрани – да можеш да купиш земя и да я използваш. Една от причините е тази, че условията, които са при нас, са строго специфични, не могат да се произвеждат всякакви култури, каквито ви дойдат наум”, заяви още министър Димитър Греков.
Президентът: България трябва да спазва договореностите
България трябва да спазва договореностите, които е подписала, включително и по отношение на продажбата на земеделските земи на чужди граждани. Това заяви в Стара Загора президентът Росен Плевнелиев. Когато ние искаме да сме член на ЕС, ние трябва да си дадем сметка, че ставаме член и на общия пазар. Когато сме член на общия пазар, трябва да се държим освен като българи, и като европейци. Това е съзнателен избор на българската нация. Следователно ще спазваме законите, ще спазваме правилата, ще спазваме договорите, които сме подписали, за да бъдем достойни европейци.
Не бива да се поставя под съмнение нещо, което отдавна е решено, разписано и предоставено като ясна и категорична българска позиция. Нещо повече, и днес в България съществуват всички възможности чужденци да купуват земеделска земя колкото пожелаят. Те просто могат да си направят фирма, и през тази фирма, да купуват колкото искат земеделска земя, затова аз апелирам към това България да покаже своето достойно и държавно отношение, като спазва договорите, които е разписала и правилата, които сама е приела", каза президентът Росен Плевнелиев.