Goldman Sachs плати 400 000 долара за 2 речи на Хилари Клинтън
Хилари Клинтън е инкасирала общо 400 000 долара за две речи, изнесени на организирани от банката Goldman Sachs конференции. Съпругата на бившия президент е запознала отбрана аудитория с мислите си на 24 и на 29 октомври, съобщават "Политико" и "Ню Йорк таймс".
Първата си публична изява в тази печеливша за нея седмица Хилари е имала на годишната конференция за алтернативно инвестиране AIMS, която беше закрита за медии и се състоя в четвъртък миналата седмица.
Тя беше изключително за клиенти на американския финансов гигант. Участниците във форума бяха запознати с последните стратегически виждания на Goldman Sachs и с продуктите, които предоставя банката.
Бившият държавен секретар на САЩ се изявила във вторник и на друго организирано от банката събитие - Builders and Innovators Summit, на което били обсъдени перспективите пред предприемачите и им били дадени съвети как да развиват и разширяват бизнеса си.
От Goldman Sachs отказали на "Политико" коментар за какво точно е говорила Хилари на форума, както и защо именно тя е била поканена да изнесе основната реч на събитието, уточнява БГНЕС.
Определено Хилари Клинтън е сериозно ориентирана към света на инвестициите, констатира "Политико". През юли тя посети компанията KKR, през септември беше гост на Carlyle Group.
Все пак в медиите се появи информация, че при участието си в годишната конференция на инвеститорите на KKR Клинтън е отговаряла на въпроси на съоснователя на компанията Хенри Кравис за перспективите в Близкия изток и политиката на Вашингтон. От пресофиса на Хилари Клинтън отказват коментар за изявите й.
Хилари е наложила тотална забрана за появата на каквато и да била информация за действията си в медиите. В края на септември режисьорът и носител на Оскар Чарлз Фъргюсън обяви, че се отказва от намерението си да направи документален филм за Хилари Клинтън поради стената от мълчание, с която се сблъсква, съобщи в. "Гардиън".
Той се срещнал със стотина души, които искал да интервюира за лентата, но всички му отказали. Фъргюсън обяви през юли, че има намерение да направи филма, който да бъде излъчен по Си Ен Ен. Но след като се сблъскал по думите му – със стена от мълчание – ще изостави идеята.
Той, също така твърди, че сътрудници на бившия държавен секретар оказват мощен натиск зад кулисите на Си Ен Ен и посланието на Хилари било, че "съдействие за филма ще има само през трупа й", допълва режисьора в статия за в. "Хъфингтън пост".
За провала на плановете си той обвинява и кампания от страна на републиканците, които пък смятали, че филмът ще е тенденциозен и в подкрепа на Хилари: "Никоя политическа партия не иска този филм да бъде направен. След болезнено осъзнаване на този факт реших, че не мога да правя филм, с който после да не се гордея."
Фъргюсън е режисьор на Job and No End In Sight: The American Occupation of Iraq. По неговите думи Филип Рейнс, говорителят на Клинтън, е "разпитвал" различни хора от Си Ен Ен преди през юли да бъдат огласени плановете за правенето на филма.
"И когато търсех подход към различни хора за интервюта, открих, че никой, ама наистина никой, няма да ми помогне за филма. Нито демократи, нито републиканци – и определено никой, който работи с Клинтънови, търси контакт с Клинтънови или мечтае за позиция в администрацията на Хилари Клинтън", подчертава режисьорът.
"Имах проблем дори с елементарното осигуряване на архивни кадри от Си Ен Ен и телевизия Фокс. Всъщност, след като разговарях с над 100 души открих едва двама, които преди са работили с Хилари Клинтън и са готови да разговарят пред камера за това. Но съм почти сигурен, че и те, в крайна сметка, ще се откажат."
"Това е победа за Клинтънови и за тези своеобразни машини за правене на пари, в които са се превърнали двете политически партии. Но определено не е победа за медиите, нито пък за американския народ", заключи Фъргюсън.