13 култови снимки от света на спорта
Приближаващите спортни събития като Олимпиадата в Сочи и Световното в Бразилия пораждат желание да се говори по-често за големия спорт. Нека видим 13 снимки, запечатали едни от най-важните и любопитни моменти в световния спорт:
Жак-Анри Лартиг
Гран при на Френския автомобилен клуб
1913
През 1913 г. фотографът любител Жак-Анри Лартиг заснема едни от първите и най-знаменателни кадри в историята на автомобилния спорт. В началото на на 20 в. фотографската техника е все още толкова несъвършена, че заснемането на движещ се обект е почти невъзможно. Така се появява известното изкривяване на картината, в случая овални колела, което днес носи специфичното усещане от спортната фотография от 1910-1920 г. на XX в.
ь
Пушачи
1920
Тази снимка от знаменития Тур дьо Франс е повече от загадъчна. Знае се, че е заснета през 20-те години и че на нея са велосипедистите Вервек и Гелдхол. Тя се появи през 1996 г. в книгата An Intimate Portrait of the Tour de France и красноречиво говори за това колко се е променил спортът за по-малко от век. По това време не само не се смята, че пушенето е вредно за здравето, а дори в спортните среди се носи митът, че цигарите „отварят дробовете“ и влияят много добре в спортове, изискващи издръжливост.
Нил Лейфер
Мохамед Али след нокаута на Сони Листън
1965
Нил Лейфер заснема повече от 300 кадри за Sports Illustrated.На тази снимка можете да видите финалния акорд на втората среща на Сони Листън и Мохамед Али, която се състоя през май 1965 година. Мнозина казват, че атмосферата преди мача била изключително напрегната и за фаворит бил сочен Листън, който копнее за реванш след мача от 1964-а. Но Мохамед Али е на върха и изненадва всички, като нокаутира фаворита във втората минута Мнозина отказват да повярват какво се е случило, и веднага тръгват слухове, че Листън принуден "да се предаде", уплашен от хора от ислямската организация, с която е свързан самият Али, или заради дългове към мафията. Но всичко това е само слух, истината е, че Али нанася зашеметяващ удар.
Нил Лейфер
Мохамед Али срещу Кливланд Уилямс
1966
Друга снимка на Лейфер показва легендарния тежкоатлет в страхотна битка. Али е смятан за фаворит: той не само че два пъти побеждава Листън, но при това е на върха на своята физическа форма, докато Кливланд Уилямс, наречен Big Cat цялата 1965 се възстановява от огнестрелна рана, получена от полицай по неизвестни причини. По-късно Мохамед Али признава, че Уилямс му нанесъл няколко доста мощни удара, но самият той успява във втория рунд три пъти да го просне на тепиха. В третия рунд Уилямс е нокаутиран и именно победният момент е заснет на тази снимка. Самият фотограф Нил Лейфер казва, че тя е любимата му в цялата му фотографска кариера.
Джон Доминис
Знак за солидарност с движението за права на чернокожите в САЩ на Олимпийските игри в Мексико
1968
Този кадър е запечатал един от най-ярките моменти, в които спортът и политиката се преплитат. През 1968 г. двама американски спринтьори потресоха световната общественост, вдигайки ръка в приветствие, известно като „Властта на чернокожите“, по време на награждаването. Тони Смит получава златото, а Джон Карлос – бронза. В момента, в който зазвучава химна, двамата навеждат глава и вдигат юмрук. Цялата акция е щателно планирана, а всеки елемент е изпипан – ръкавиците, склонената за молитва глава, босите крака, символизиращи бедността на чернокожите. Акцията излиза солено и на австралиеца Питър Норман (сребро), който също подкрепя акцията и дава на Норман своите ръкавици, след като се оказва, че американецът е забравил неговите. И тримата са отстранени от състезателна дейност.
Джон Уарли
Боби Мур и Пеле си разменят фланелки
1970
Според легендата, традицията за обмен на фланелки в края на мача е създадена през 1931 г., но най-яркият и най-известен епизод за проява на феърплей е през 1970 г., в края на мача Бразилия-Англия. Това е много напрегнат и красив мач от груповата фаза на Световното първенство. Двата отбора са на върха, но Бразилия печели благодарение на гол на Жаирзиньо. Мачът обаче остава в историята не с гола, а с едно от най-добрите спасявания в историята на футбола и благородното поведение на двама велики играчи. Геният на фотографа Джон Уарли е във факта, че знаейки, че Боби Мур и Пеле са не само професионалисти, но и почитатели един на друг, става единственият фотограф, който успя да улови момента.
Вижте още: Вижте кои са най-добре платените спортисти за последната година
Ко Рентмеестер
Терористичният атентат на Летните олимпийски игри в Мюнхен
1972
Далеч от това да е гордост за спорта, тази снимка показва тъмната страна на политиката и спорта. На 5 септември 1972 г. терористите от „Черния септември“ започват операция срещу израелските олимпийци. Възползвайки се от слабата охрана на олимпийското селище, осем въоръжени терористи проникват в къщите, в които са настанени израелските олимпийци. Двама израелци са убити, опитвайки се да окажат съпротива, останалите девет загиват при неуспешната операция за освобождаване на заложниците. Снимката на холандеца Ко Рентмеестер е гениално семпла и тягостна: човек с качулка стои на балкона като тъмен силует, надвиснал над бъдещето.
Стив Пауъл
Марадона срещу шест белгийски играчи
1982
Култовата снимка на Световното първенство по футбол 1982 – а ни показва Марадона в пика си. През 1980-а, този малък и набит брюнет няма равен. Стив Пауъл перфектно илюстрира факта, че между фотографията и реалността има неразделна пропаст. Гледайки снимката, виждаме Марадона непобедим, срещу шест белгийски играчи, които отчаяно и малко неудобно стоят на пътя на футболния гений. Реалността е, че отборът на Белгия спечели мача с 1:0 и в този епизод Марадона не води топката, а получава пас, докато защитниците на Белгия строят "стена", секунда преди Аржентина да изпълни наказателна удар.
Боб Томас
Божията ръка
1986
Божията ръка е един от най-известните голове във футбола и най-известния гол на Марадона. Всичко се случи в четвъртфиналите на световното първенство в Мексико (1986), по време на мача Аржентина - Англия. Напрежението е огромно: срещата се състои само четири години след Фолклендската война, и двата отбора са в добра форма. Събитието настъпи на 51 минути: Марадона е в наказателното поле сам срещу вратаря, топката се отклонява и отскача от един от английските халфове, след което излита обратно към Марадона, но той може да победи Питър Шилтън само във въздуха. Проблемът бе, че Марадона е с 20 сантиметра но-нисък от англичанина и, за да спечели борбата, той вдига лявата си ръка и удря топката с юмрук. Трикът успява, съдията не забелязва измамата и зрителите аплодират и се чудят как дребния футболист успява да се справи със значително по-високия си съперник. Трябва да се отбележи, че след само четири минути след този съмнителен епизод Марадона вкара един от най-добрите си голове. Кой обаче си спомня за него, всички се сещат за Ръката на Бога.
Уолтър Йос
Конкурсът за забивки'88
1988
Мнозина вярват, че дуелът между Уилкинс от Атланта Хоукс и Майкъл Джордан от Чикаго булс през 1988 г., е един от най-добрите моменти в историята на баскетбола, а днес говорим за това с истинска носталгия. Уилкинс на два пъти получава по 50 точки за своите изпълнения в Конкурса за забивки, докато съдиите оценяват Джордан с 47 и 45. Идва обаче ред на финалното изпълнение, при което "Въздушния" Джордан скача от фаул линията и забива, с коетограбва и титлата.
Артър Тил
Йос Верстапен в огъня
1994
Зоната около пит стопа винаги е била смятана за опасно място - състезателни автомобили влизат и излизат с високи скорости, съхраняват се запалителни материали, бърза се и т. н.. Това води през 1994 г. до известния пожар в пит стопа на Benetton-Ford. В първия момент всичко е добре: Йос Верстапен влиза в първия пит стоп, зареждането с гориво е на рекордно темпо и той дори открива визьора си, за да се освежи, но буквално след секунди всичко се превръща в голяма огнена топка. Пожарът бързо е ограничен и самият Йос се отървава само с леки изгаряния.Както стана известно по-късно, е виновен самият екип Benetton-Ford: в преследване на скоростта, те са отстранени специален защитен филтър и горивото пръснало по време на зареждането по колата, след което се подпалило от нагорещен спирачен диск.
Виктор Джеймс Уолъри
Майк Тайсън и отхапаното ухо на Холифийлд
1997
Двубоят между Майк Тайсън и Ивендър Холифийлд от 1997 г. кулминира в може би най-известния епизод в историята на бокса - отхапаното ухо на боксьора в тежка категория Холифийлд. Събитието има такъв резонанс, че на Железният Майк често му го напомнят и до днес. Мачът ще се запомним със заслужената победа и канибалския акт на Майк Тайсън.
Вижте още: Най-големите глоби, отнесени от спортисти
Питър Шолс
Зидан удря Матераци с глава
2006
2006 г. на финала между Франция и Италия, френският капитан Зидан провокира съперника, удряйки главата си в гърдите на Матераци. По думите на Зинедин, италианецът обидил сестра му и майка му и той отговорил на обидата. Зидан е отстранен, а италианците печелят мача след дузпи.